Londýn oslavil 80 let od konce války. Na vítěznou mši přišel i Churchillův pravnuk

Pevnost Británie – tak se přezdívalo poslední evropské baště svobodného světa, kterou se Hitler pokusil dobýt. Nikdy se mu to nepodařilo a místní jsou na to náležitě pyšní. Připomínky VE Day – tedy vítězství v Evropě jsou v Londýně na každém kroku. Že jde o významné výročí, dokládá i proměna slavného londýnského Toweru. Takzvanou krvavou pevnost tentokrát do rudé zbarvily květy vlčích máků.

Na 30 tisíc keramických květin pokrylo nádvoří londýnské dominanty. Jednu z nich pomohla zasadit i králova manželka Camilla. Ta se poté i s panovníkem přesunula památku uctít do nejslavnějšího britského chrámu. Na mši za slavné vítězství do Westminsterského opatství přijela královská rodina, ale i přímý potomek Winstona Churchilla.

[chooze:article;value:611637]

​"Mše byla úžasná, bylo skvělé tam mít i veterány. Dokonce se mi dostalo té cti, že jsem mohl potkat i syna českého stíhacího pilota. Jeho jméno je Jaromír Střihavka. Byl tam, aby vzpomněl na svého otce, který utekl z Československa ve 30. letech, aby mohl bojovat za RAF," řekl Randolph Churchill.

Na československé letce, kteří se také zasloužili o vítězství nad nacismem, vzpomínají i v muzeu britského královského letectva. "Českoslovenští letci trochu trpí na to, že většina pozornosti se přiklání na stranu 303. polské letky, která účinkuje v mnoha záběrech. Ale příspěvek Čechoslováků je stejně významný, a to nejen jako bojových letců, ale také jako součást operačního velení RAF," popsal kurátor fotografií muzea RAF Andrew Renwick.

[chooze:article;value:611634]

​Ve stíhačkách před 85 lety pomáhali českoslovenští letci bránit Británii. Až třiceti bojových misí se v bombardéru po boku Roberta Bozděcha zúčastnil i německý ovčák Antis. Ten za své služby získal i medaili za statečnost. Údajně zachránil uvězněné lidi po náletu, sám dvakrát přežil zasypání po bombardování i sestřelení nad mořem, v akci byl i dvakrát zraněn. Válku přežil.

"Máme obrovské štěstí. Je ještě v živé paměti, jak lidé v Československu nebyli svobodní. A možnost žít v míru ve svobodné a tolerantní zemi je to nejdůležitější. Češi jsou v současnosti skvělí a poskytují pomoc napadeným lidem na Ukrajině. My, jako Evropané, se musíme postavit a ujistit se, že i Ukrajina zůstane svobodným národem," prohlásil Randolph.

Slavnostní den zakončí noční rozsvícení více než tisíce ohňů a majáků po celém království. Mají připomenout miliony ve válce ztracených životů.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.