Evropské armády Ukrajinu neochrání. Poskytnout mohou nanejvýš 25 tisíc vojáků

Podpora Ukrajiny evropskými vojáky v současné době není možná. Podle zjištění portálu The Times totiž na to nemá Evropa ani v rámci koalice ochotných prostředky. Společenství zemí, které by chtěly Ukrajině pomoct, totiž samo o sobě má problémy se svými armádami.

Původní plány, které přednesl britský admirál Tony Radakin, počítaly s jednotnou evropskou armádou o počtu 64 tisíc vojáků. Na jednáních koalice ochotných však členské státy vznesly námitky. Více než 25 tisíc vojáků totiž dohromady nedají.

Nejaktivnější je v otázce vojenské podpory Ukrajiny Velká Británie, která nabídla deset tisíc vojáků. Podobně je na tom i Francie slibující mezi pěti a deseti tisíci vojáků. Německo je v otázce poslání svých sil na Ukrajinu skeptické, ale nevyloučilo ji.

[chooze:article;value:604727]

​Naopak Polsko, které je jedním z nejhlasitějších odpůrců Ruska, vyslání svých bojových sil odmítlo z důvodů obavy o vlastní bezpečnost. Stejně učinilo také Estonsko a Finsko, které se soustředí na obranu vlastních hranic s Ruskem. Španělsko a Itálie rovněž oznámily, že vojáky nevyšlou.

Místo toho tyto státy navrhují, že bojové jednotky doplní výcvikovými. Estonsko v takovém případě zvládne poskytnout jednu rotu určenou k tréninku ukrajinské armády, píše portál ERR. To by odpovídalo zhruba 150 vojákům, podle velikosti roty.

Jenže to ale ani zdaleka nestačí. Jak poznamenal portál RBC, na to, aby Evropa udržela na Ukrajině sílu o počtu 64 tisíc vojáků, potřebuje jich několikrát víc. Aby mohla koalice účinně střídat jednotky na Ukrajině, potřebovala by alespoň 256 tisíc vojáků, tedy desetkrát více, než kolik je momentálně schopná poskytnout.

[chooze:article;value:610025]

​Pro představu, aby na hranici 256 tisíc vojáků dosáhla, musely by Francie (113 tisíc), Polsko (90 tisíc) a Německo (60 tisíc) využít celou sílu svých armád, a nechat tak svá území bez obrany. Armády v Evropě navíc až teď dohánějí dluhy v obraně, kterou dlouhou dobu považovaly za vedlejší.

V současnosti se tak realističtější scénáře omezují na materiální podporu Ukrajiny i na poskytnutí západního výcviku pro ukrajinské vojáky. Koalici ochotných tvoří 31 zemí, které se zavázaly k výraznější podpoře Ukrajiny poté, co svoji pomoc omezily Spojené státy. Jejím konečným cílem je dosažení míru a následné poskytnutí bezpečnostních záruk Kyjevu.

Ukrajina trpí pocitem, že je proti agresorovi sama. EU pomoc USA nenahradí, říká generál Šedivý:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.