Epidemie žloutenky pohlcuje Česko. Virus ohrožuje děti, mladé i rizikové skupiny

Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve své zprávě uvádí, že za celý loňský rok bylo v Česku zaznamenáno 636 případů infekce a dvě úmrtí. Letos se už v prvním čtvrtletí evidovalo 320 nakažených, k dubnu je hlášeno již 443 případů, což ukazuje na pokračující růst.

"Vzhledem k dlouhé inkubační době, často bezpříznakovému průběhu a nedodržování hygienických návyků má nákaza velmi dobré podmínky k šíření," uvedla MUDr. Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Podle aktuálních informací, které sdělilo TN.cz ministerstvo zdravotnictví, zemřelo od začátku roku už šest osob na komplikace spojené se žloutenkou A s předchozím onemocněním jater. Například ve Středočeském kraji došlo k úmrtí letos v dubnu. "Na začátku dubna došlo v souvislosti s VHA k jednomu úmrtí," uvedla pro TN.cz Dana Šalamunová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) Středočeského kraje.

[chooze:article;value:587510]

V Ústeckém kraji bylo od začátku roku hlášeno 36 případů. "V současné době je aktivní jedno ohnisko komunitního typu, v rámci kterého byly zajištěny kontakty z jednoho školního zařízení," uvedla pro TN.cz ředitelka protiepidemického odboru KHS Ústeckého kraje MUDr. Eva Patrasová. Dodala, že 22 pacientů hospitalizovali, zbytek  ponechali v domácí izolaci. "Nikdo z našich nemocných nezemřel," doplnila.

​Promořenost klesá, nákaza sílí

Profesor Roman Prymula v rozhovoru pro TN.cz upozorňuje, že za šířením nákazy stojí pokles přirozené imunity v populaci. "Po druhé světové válce byla promořenost hepatitidou A v Česku velmi vysoká. Dnes je kontakt s virem minimální, takže společnost je většinově vnímavá. Výjimkou jsou ti, kteří nemoc prodělali nebo byli očkováni," vysvětluje Prymula.

Zásadní roli hraje i hygiena rukou. "Šíření hepatitidy A napomáhá zejména špatná hygiena během dne, kdy často konzumujeme pokrmy a nápoje bez toho, abychom si předtím umyli ruce vodou a mýdlem," potvrdila pro TN.cz KHS Středočeského kraje, kde zatím evidují 81 případů.

V Jihočeském kraji probíhá lokální epidemie ve Větřní. "K dnešnímu dni evidujeme 23 případů, všechny byly hospitalizovány," uvedla vedoucí oddělení KHS Jihočeského kraje Mgr. Irena Majerová s tím, že 13 nakažených tvoří dospělí a 10 děti. Úmrtí v kraji zatím nebylo hlášeno.

Virus číhá i na dovolené

Infekce se podle odborníků šíří nejen v Česku, ale i v zahraničí. Nebezpečné mohou být mořské plody, ovoce omyté kontaminovanou vodou, nebo dokonce led připravený z nečisté vody. "Hepatitidou A si lidé mohou přivézt nemoc i z dovolené. Stačí kontaminovaný led nebo ovoce omyté závadnou vodou," upozorňuje profesor Prymula.

I když Česká republika zatím nesplňuje parametry pro plošné očkování, odborníci vakcinaci doporučují zejména cestovatelům, lidem z rizikových komunit a těm s oslabenou imunitou. Vakcína je považována za velmi bezpečnou a téměř stoprocentně účinnou.

[chooze:article;value:592143]

"U osob, které v minulosti neprodělaly žloutenku typu A, je na zvážení očkování dvěma dávkami, které poskytuje solidní dlouhodobou ochranu," doporučila KHS Ústeckého kraje.

Zásadní je ale i důsledná osobní hygiena. "Myjme si často ruce, vždy po použití WC, před jídlem a před manipulací s potravinami," uvedla Veronika Krejčí pro TN.cz z KHS Královéhradeckého kraje, kde letos zaznamenali dva případy bez dalších komplikací.

Na Vysočině je situace zatím klidná. "Od začátku letošního roku evidujeme tři případy, dvě hospitalizace, žádné úmrtí. Ohniska nákazy nemáme," sdělila tisková mluvčí Jana Böhmová za KHS.

V Česku se rychle šíří žloutenka typu A. Hygienici radí, kde si na ni dávat pozor (04/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.