Se stavbou nejnovějšího severokorejského torpédoborce mělo podle jihokorejské armády pomáhat Rusko. "Vzhledem k odhaleným zbraním a vybavení se domníváme, že existuje možnost, že obdrželi technologie, finanční prostředky nebo pomoc z Ruska," uvedl podle portálu Polsat News mluvčí velení sboru náčelníků štábů Li Sung Dzun a dodal, že se provádějí "podrobnější analýzy".
Předpokládá se, že obří torpédoborec Choe Hyon je mimo jiné schopný nést jaderné hlavice. Na vodu ho Severní Korea spustila minulou sobotu a následovalo testování. Pchjongjang zároveň tvrdí, že torpédoborec se podařilo postavit v rekordním čase přibližně 400 dní.
[chooze:article;value:609895]
Na první den testování dohlížel i samotný severokorejský diktátor Kim Čong-un se svou dcerou Kim Ču-ae a podle deníku The Korea Herald vyzval k urychlení jaderného zbrojení námořnictva. KLDR při této příležitosti z torpédoborce odpálila řadu zbraní, včetně nadzvukových střel s plochou dráhou letu, strategických střel s plochou dráhou letu, raket země-vzduch a 127mm automatického námořního kanónu.
Jihokorejští vojenští experti už dříve uvedli, že vlastnosti plavidla – včetně jeho nadzvukového raketového systému, fázovaného radaru a integrovaného systému protivzdušné obrany – se velmi podobají ruským vojenským konstrukcím.
"Je vysoce pravděpodobné, že Severní Korea získala od Ruska pokročilé zbrojní technologie výměnou za vyslání sil na podporu Moskvy ve válce na Ukrajině," pronesl poslanec a bývalý vojenský novinář Yoo Yong-won. Pchjongjang zprávy o zapojení Ruska odmítá.
Z KLDR jdou do Ruska další vojáci. Loni je mohli Ukrajinci střílet jako králíky, řekl v únoru ve vysílání TN Live politický a kulturní geograf Vladimír Baar:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.