Sen o vlastní zahrádce si v Přerově splnili další lidé. Mezi novými zahrádkáři, kteří na kousek pozemku čekali, byli i manželé Koutní. Jen co parcelu převzali, hned ji začali zvelebovat.
"Už u rodičů jsme pomáhali, a když se nabídla možnost mít vlastní, tak jsme do toho šli," uvedla zahrádkářka Tereza Koutná. "Relax z práce, odpočineme si, vyčistíme hlavu," dodal její manžel Tomáš Koutný.
Za 200 metrů čtverečních platí městu Přerov ročně 1 400 korun. "Jsem nadšený z toho, že tu zahrádku můžeme mít. Protože bydlíme v bytě, toho vyžití moc nemáme," svěřil se Koutný. "Určitě jsme to s manželem chtěli kvůli synovi, protože miluje ovoce a zeleninu," doplnila jeho žena.
[chooze:article;value:609064]
Nová kolonie vyrostla v Přerově na poli nedaleko hřbitova. Pozemky patří městu a dříve sloužily zemědělcům. V areálu jsou i čtyři studny s vodou na zalévání zahrad.
Místo na okraji Přerova má lidem sloužit nejen k pěstování ovoce a zeleniny, ale také k odpočinku a rekreaci ve městě. "Hospodařit tady bude 93 zahrádkářů. Město do zřízení této kolonie dalo 2,5 milionu korun," řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.
[chooze:article;value:607587]
V Česku se zahrádkaření věnuje zhruba polovina obyvatel. Třeba v Přerově zájemci čekají na uvolnění pozemku i tři roky. Za přenechání zahrádky požaduje odcházející zahrádkář většinou kolem 30 tisíc korun, a to za nářadí a zahradní domek.
"Odstupné za pozemek není žádné, protože ta zahrádka je majetkem města," sdělil Petr Svoboda, člen představenstva Českého zahrádkářského svazu Přerov.
V Česku se navíc rozjíždí nový trend v zahradničení. Ve městech vznikají takzvané komunitní zahrady. V nich si každý může na sdílených záhonech za poplatek vypěstovat vlastní úrodu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.