Romantické vztahy mezi vyučujícími a studenty na vysokých školách jsou častější, než by se dalo očekávat, řekla Šámalová. "Jsou relativně běžnou součástí naší každodennosti. Jakkoliv se domnívám, že se citlivost vůči tomu tématu, doufám i díky naší práci, zdvihá. Nicméně s těmi nepříznivými důsledky blízkých vztahů se setkáváme docela běžně v našich agendách," dodala.
Souhlas k "blízkosti", jak odborníci intimnější vztahy mezi studujícími a vyučujícími označují, obvykle nechybí. Jenomže jak Šámalová upozornila, není to tak jednoduché – je totiž vždy otázkou, zda je souhlas k blízkosti svobodný.
"Zejména ze strany studující osoby, typicky ženy, která je v bakalářském studiu v prvním druhém ročníku, kdy se tak jako začíná orientovat, adaptovat. A na druhé straně je ten potenciální vyučující, který, my jsme doslova v jednom stanovisku napsali, že vyučující mohou chápat to prostředí jako svůj lovný revír," vysvětlila Šámalová.
[chooze:article;value:608231]
Vztah mezi studentem a učitelem je mocensky asymetrický. "Studující je vždycky plně závislý, nebo úspěch v jeho studiu, je plně závislý na osobě vyučujícího. A současní studující nepřicházejí do role studenta nebo studentky jako profesionálové," upozornila Šámalová.
Děje se to ale i opačně, tedy že studující mohou iniciovat vztah s vyučujícím. Nicméně to se podle Šámalové objevuje spíše v menším počtu případů. Docházet by k tomu ale nemělo. "Profesionál v pozici vyučujícího nesmí dopustit blízký vztah v asymetrickém vztahu, kdy ještě navíc je ta dotyčná osoba závislá. To znamená, že hodnotí její studijní výkon, provádí ji studiem, vede jí diplomové práce," přiblížila Šámalová.
Učitel by na podobné nabídky neměl vůbec reflektovat. Obyčejné "ne" jako odpověď ale nestačí. "To je málo. My musíme brát ohled na to, že byť se setkáváme s dospělými osobami na vysokých školách, že máme podněcovat výchovu. To znamená říct 'ne', pojmenovat tu situaci, jaké je to rozložení sil, a zdůvodnit třeba, proč to neříkáme. Do toho vztahu, který má být profesionální, má být podle nějakých standardů a principů, tento paralelní vztah nepatří," dodala Šámalová.
[chooze:article;value:598741]
Oliva poznamenala, že vnitřní předpisy vysoké školy by měly chránit nejenom studující, ale i pracovníky bez výjimky. "I v pracovních vztazích dochází nebo může docházet k nějakému zneužívání. Zahraniční praxe ukazuje, že jsou způsoby, jak to potom řešit v případě, že k nějakému romantickému vztahu dochází, a dá se to řešit tím, že se třeba studijní plán upraví tak, aby už nadále nedocházelo k té závislosti, tedy že třeba váš partner nebo partnerka už vám nemůže vést práci nebo nevyučuje váš povinný předmět," vysvětlila Oliva.
Etický či podobný kodex ale není jediným způsobem. Úrovní ochrany i před sexuálními útoky je více, například plány genderové rovnosti, které vyžaduje Evropská komise jako součást posouzení udělení grantu.
"Obsahuje tematické oblasti a jednou z nich je řešení sexuálního obtěžování a genderového podmíněného násilí a instituce. Pokud chtějí instituce žádat o peníze na výzkum a na fungování, tak stanovit akční plány a indikátory a monitorovat to, jakým způsobem se daří postupovat a nejenom z hlediska třeba řešení těch případů, které přijdou, ale i z hlediska prevence, aby k tomu vůbec nedocházelo," objasnila Oliva. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.