Německý ekonomický model se vyčerpal. Zemi čeká další mizerný rok, říká Dufek

Hlavním důvodem problémů německé ekonomiky je podle Dufka vyčerpaný hospodářský model. Německo už nemá z čeho růst, protože bylo primárně zaměřené na export. "Vyváželo automobily do celého světa, do Spojených států amerických, do Číny. A tam všude jejich automobilky ztrácejí pozici, v podstatě téměř odcházejí, a navíc v Americe je postihnou docela vysoká cla. Čili ten export už nejede zdaleka tak, jak byli zvyklí," zhodnotil.

Podle Dufka si Němci svůj vlastní průmysl dlouhodobě podkopávali. Například drahými energiemi po změně energetické politiky a přihlášení se ke Green Dealu.

Problémy německé ekonomiky dopadají i na Česko. Dufek připomněl, že někdy se úsměvně říká, že Česká republika je z ekonomického hlediska další německou spolkovou zemí. "V podstatě téměř třetina exportu od nás vlastně míří do Německa, ať už se tam dál zpracovává nebo prodává, nebo dál reexportuje do zahraničí. Čili opravdu tak, jak se daří Německu, do značné míry ovlivňuje i to, jak se bude dařit u nás," srovnal.

[chooze:article;value:606125]

​Českým firmám se ale v posledních letech daří tuto závislost snižovat. "Do jisté míry určitě, protože ty poslední dva roky byly dost mizerné. Letošní rok bude pro Německo dalším mizerným rokem a třeba náš automobilový průmysl, což je ta hlavní výkladní skříň, ta sice ještě neroste v letošním roce, ale pořád bych řekl, že i tak má velmi dobré výsledky," řekl Dufek.

Pořád to ale nestačí. Změna trhu není nic jednoduchého. "Představa, že třeba vláda dokáže něco ovlivnit a řekne 'Tak teďka se budeme orientovat na někoho jiného, budeme víc vyvážet třeba do Francie nebo do Vietnamu', tak takhle to rozhodně nefunguje. Ekonomika je z velké části soukromá a jde o to, jak se daří jednotlivým firmám, jestli ony dokážou nahradit ty své německé odběratele a najít si tu příležitost někde jinde," vyjasnil.

Na změnu odběratelů je potřeba více času. Vyžaduje to nejen znalosti, ale také navázání pevných vazeb a často i podporu ze strany státu. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.