Ekonomové jsou zmatení. To, co se teď děje, je horší než covid i vysoká cla, říká expert

"Index nejistoty ve světovém obchodě MMF je v současné době sedmkrát vyšší než v říjnu 2024, tedy mnohem vyšší než v době pandemie," popsal na platformě The Conversation ekonom Univerzity v Barceloně Sergi Basco. Stojí za tím podle něj nepředvídatelná obchodní politika USA.

Americký prezident Donald Trump od nástupu do funkce nepředvídatelně uvaluje a ruší cla pro nejdůležitější hráče světové ekonomiky. "Pokud jde o ekonomiku, je tato nejistota mnohem horší než vysoké, ale konečné clo," vysvětlil Basco. Na cla mohou společnosti reagovat změnou své strategie, pokud ale není jasné, co bude platit o den později, není možné cokoliv plánovat.

[chooze:article;value:609150]

​Ve srovnání s dobou na začátku covidové pandemie je podle ekonoma situace odlišná. "Lidé věděli, že je otázkou času, než budou dostupné vakcíny a vrátí se normální stav. Nestabilita na finančních trzích dnes nepochází od žádného viru, ale od poradců samotného prezidenta Trumpa, kteří mu prodávají nejrůznější plány na ochranu ekonomických zájmů USA," uvedl.

Právě rozhodovací procesy v Bílém domě považuje za důležitý faktor. "Američtí ministři financí a obchodu byli schopni Trumpa přesvědčit o zmrazení nedávného zvýšení cel jen proto, že Peter Navarro, prezidentův ekonomický poradce a celní ideolog, byl v té době v jiné místnosti," vykreslil Basco. O průběhu jednání informoval deník The Wall Street Journal.

[chooze:article;value:609747]

​"Před pěti lety byla volatilita spojena se zvýšenou poptávkou po americkém vládním dluhu v důsledku efektu 'útěku do bezpečí': investoři v době nejistoty prodávají rizikovější investice a nakupují bezpečnější aktiva, jako je zlato a státní dluhopisy. Nyní jsme svědky přesného opaku. Jinými slovy, trhy již nevěří, že americký státní dluh je bezpečným aktivem," popsal ekonom.

Nejistý vývoj ekonomiky reflektovala i predikce MMF vydaná v úterý. Ta předpokládá celosvětový pokles růstu ekonomiky. Ještě v lednu přitom byly odhady MMF optimističtější. "Nárůst nejistoty je hlavním faktorem ovlivňujícím ekonomický výhled. Pokud se udrží, rostoucí obchodní napětí a nejistota výrazně zpomalí globální růst," řekl k zveřejnění zprávy hlavní ekonom MMF Pierre-Olivier Gourinchas.

[chooze:article;value:609798]

​"Všechny země jsou negativně ovlivněny nárůstem nejistoty v obchodní politice, protože podniky omezují nákupy a investice, zatímco finanční instituce přehodnocují expozici svých dlužníků. Nejistota se zvyšuje také kvůli komplexním problémům v jednotlivých odvětvích, které by cla mohla způsobit v dodavatelských řetězcích, jak jsme viděli během pandemie," dokreslil Gourinchas.

Trump začátkem dubna nejprve uvalil cla na skoro celý svět, pak ale většinu pozastavil. Podívejte se na reportáž:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.