Olomouc se chce zbavit přemnožených nutrií. Přenáší nemoci a ničí břehy, říká expert

Mlýnský potok protéká centrem Olomouce a v blízkosti řeky už několik let žijí i nutrie. Magistrát se jich chce zbavit a plánuje najmout externí firmu na jejich odchyt. Podle odborníků se v žádném případě nejedná o roztomilé zvířátko. Nutrie je invazivní druh, který dokáže porodit až šest mláďat, a to třikrát do roka. Ničí okolí řek a mohou přenášet nemoci, třeba leptospirózu.

"Přenáší spoustu parazitů, které tady nemáme. Hrabou si velké nory, takže kromě vegetace poškozují například hráze rybníků a podobně," říká Emil Tkadlec z katedry ekologie a životního prostředí Univerzita Palackého v Olomouci.

[chooze:article;value:486103]

​Přemnožené nutrie teď plánují v Olomouci odchytávat. Problém ovšem je, že je lidé často krmí. "Musíme upozornit, že to není dobře. Může to uškodit samotným zvířatům, ale může to podpořit jejich růst a rozmnožování. A to není žádoucí," poznamenal mluvčí olomouckého magistrátu Jan Horejš.

S přemnoženými nutriemi bojují i jiná města. Například zlínská radnice si loni najala externí firmu a té se během tří hodin podařilo chytit 17 zvířat. "Problémem bylo, že nutrie si hloubily nory v korytě řeky Dřevnice, a tím hrozil pád stromů," sdělil mluvčí Zlína Tomáš Melzer. V Praze se podle Lesů hlavního města vyskytují stovky nutrií a jejich počet se město snaží regulovat. Nutrie jsou odchytávány a usmrcovány.

Nutrie pocházejí z Jižní Ameriky. V české přírodě nemají přirozené nepřátele a díky tomu žijí až 7 let. 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.