Univerzální přístup k léčbě by podle výzkumu měl být minulostí. Studie zaměřená na vnímání a tlumení bolesti totiž ukazuje, že některé léky by se měly vyvíjet takzvaně na míru mužům, anebo ženám.
"Věděli jsme, že zvládání bolesti se u mužů a žen liší, ale dosud nám chyběl jasný biologický rozdíl. Teď ho máme, a pokud by léky byly individualizované, zlepšily by se účinky léčby a snížilo by se riziko závislostí," říká vedoucí tohoto výzkumu na University of California Fadel Zeidan.
"Ženy mají v těle obecně více tuků než muži, myslím fyziologického tuku. A mnoho léků se ukládá v tucích. Ten organismus má větší distribuční prostor," vysvětluje praktický lékař Cyril Mucha.
[chooze:article;value:609457]
Ženy podle studie sice potřebují vyšší dávky léků na tlumení bolesti, zároveň jsou ale náchylnější k závislostem. Léčba některých onemocnění je tak u žen složitější. Častěji trpí na chronická onemocnění, jako je třeba syndrom dráždivého tračníku nebo migrény.
Podle výzkumníků je problémem to, že před rokem 1993 americké farmaceutické firmy neměly povinnost do klinických testů na léky zahrnovat ženy. Ženské tělo totiž funguje jinak a testy jsou tak složitější. "Záleží na cyklu ženy. Obecně kolem ovulace je jejich organismus víc naplněný vodou, víc překrvený a podobně," dodává Mucha.
Za posledních 30 let se sice počet žen v klinických výzkumech zvýšil, ale v některých z nich to je stále málo. Je to problém třeba při testování snášenlivosti. Řada léků proto lépe účinkuje na muže a ženy u některých medikamentů častěji mívají vedlejší účinky. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv z tohoto důvodu dokonce po roce 2000 některé léky stáhl z prodeje.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.