Osobní vlak vrazil na přejezdu do auta. Signalizace nesvítila, tvrdí řidič vozu

Na záznamu je vidět, že se řidič osobního auta přibližuje k železničnímu přejezdu. Najel ke kolejím, aby se přesvědčil, že po nich nejede žádný vlak. Podle řidiče neblikala žádná světla a zvukovou signalizaci zaslechl jen zdálky z jiného přejezdu.

"Viděl jsem, že nesvítí signalizace, tak si říkám, že musím zastavit, rozhlédnout se. V tu chvíli projížděl vlak, který na mě začal houkat, a přišla rána," popisuje řidič osobního vozu Dominik. 

[chooze:article;value:580398]

​​Naštěstí to odnesl jen přední nárazník. Na záznamu bezpečnostní kamery nejsou blikající světla vidět. A to ani ve chvíli, kdy se na nich zvýrazní červená barva. Zvuková signalizace je sice na záznamu slyšet, podle řidiče ale zvuk pochází z jiného přejezdu vzdáleného desítky metrů. I kdyby fungoval, bez světelné signalizace by nešlo o plnohodnotné upozornění. "Docela často to nesvítí, už se mi to stalo několikrát, naštěstí to bylo ve chvíli, kdy vlak nejel," sdělil dále Dominik.

"Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti," poznamenala děčínská policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

[chooze:article;value:607422]

​Podle Správy železnic totiž zabezpečovací zařízení fungovalo, přesto ho na přejezdu vyměnila za jiné a to původní teď prozkoumají odborníci. "Bude podrobeno dalšímu zkoumání, výsledky šetření budou známy až později," dodal mluvčí Správy železnic Martin Kavka.

V osobním vlaku cestovalo osm lidí, nikomu se nic nestalo. Podobné situace ale mohou dopadnout katastrofálně. V Pardubicích například loni nefungovalo žádné zabezpečovací zařízení, kvůli tomu se srazily dva vlaky a čtyři lidé zemřeli.

Za obecné ohrožení by řidič mohl skončit až na osm let ve vězení. Pokud se ale prokáže, že varovné zařízení nefungovalo, půjde odpovědnost za správcem železnice.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.