Extrémně vzácná česká mince. Majitel ji může prodat za miliony korun

Dukát z roku 1939 s certifikátem České národní banky jde do aukce. Je výjimečný nejen svou extrémní vzácností, informoval v tiskové zprávě aukční dům Macho & Chlapovič.

"Dukát, který nabízíme v aukci, pochází přímo z československého zlatého pokladu," uvedl spoluzakladatel aukčního domu Elizej Macho. Zlato mělo sloužit jako zlatá rezerva státu. Dukát je nejvyšší startující položkou dražby. Vyvolávací cena je pět milionů korun.

Dražit se v aukci bude i část numismatické sbírky Jaroslava Kokoluse, budované po celá desetiletí. Nabídne ražby mincí Turzů, Šliků, Ferdinanda I. a Maxmiliána II. Nechybějí vzácné tolary, šedesátikrejcarové mince, guldinery, dukáty a jejich násobky z mincoven na území dnešního Česka a Slovenska.

"Sbírka pana Kokoluse svým rozsahem, kvalitou a historickým významem zásadně přepisuje dějiny numismatiky v našem regionu," řekl Macho.

Původ některých mincí je dokázaný už v 19. století. "Díky detailní dokumentaci výskytu, pohybu a provenience mincí jde o jednu z nejkomplexněji zpracovaných sbírek svého druhu," doplnil Macho.

[chooze:article;value:587315]

Dražit se bude mimo jiné extrémně vzácný desetidukát z roku 1506 Vladislava II. Jagellonského, který bude startovat na částce 150 000 eur (asi 3,7 milionu korun). 

Součástí aukce budou i dva dukáty z roku 1568 Maxmiliána II., které byly raženy v Praze a vyvolávací cena je 60 000 eur (asi 1,5 milionu korun). "K nejvzácnějším zlatým ražbám z našeho území vůbec patří zlaté dukáty ražené v Praze v letech 1561 až 1574. Vznikly v období, kdy pražská královská mincovna čelila nedostatku zlata a jejich výroba byla možná jen v omezeném množství," vysvětlil Macho.

Stovky lidí si koupily sběratelské mince. Ukázalo se, že nemají žádnou hodnotu (6/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.