Severské země už mají plán na válku s Ruskem. Rozdělily si role

Severoevropské země po ruské invazi na Ukrajinu výrazně posilují svou vojenskou spolupráci. Upozorňuje na to deník Wall Street Journal, podle kterého si mají navzájem co nabídnout a mají tak v podstatě rozdělené role pro případnou válku. 

Švédsko má silně rozvinutý vojenský průmysl, Finsko silnou armádu s velkým množstvím záloh, Norsko exceluje v arktickém boji a Dánsko se může pochlubit zkušenými speciálními jednotkami. Všechny čtyři země navíc pojí historické a kulturní vazby.

Už v roce 2023 tyto země založily Společné severské vzdušné velitelství. Letos pak podle webu Defense Industry Europe podepsaly dohodu o harmonizaci procesů certifikace střeliva. Cílem je umožnit společné nákupy a vzájemné sdílení munice.

[chooze:article;value:606490]

Tím to ale nekončí. Loni totiž došlo také k vytvoření takzvané Severské obranné spolupráce, která by měla z armád jednotlivých zemí vytvořit společnou efektivní bojovou sílu. "Severské země mají poprvé od 15. století jednotnou bezpečnostní politiku," prohlásil k této iniciativě bývalý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle dat Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) jen loni tyto státy vydaly na obranu v přepočtu 34,5 miliardy dolarů, tedy více než například Polsko nebo podobně jako Itálie. Tyto výdaje mají navíc dále stoupat. Obranu ale posilují i jinak. Finsko, které má s Ruskem dlouhou hranici, letos odstoupilo od smlouvy o zákazu min.

Znovuzavedení povinné vojenské služby: Proti je většina politiků i armáda (4/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.