Papež František ukázal, že je církev světová. Snad zůstane i otevřená, říká kněz

Zesnulý papež František se stal historicky prvním zvoleným papežem pocházejícím mimo Evropu, konkrétně z Argentiny. Podle emeritního biskupa Radkovského tím církev dala najevo svou světovost. "Je moc dobře, že to začalo Janem Pavlem II. a Benediktem XVI. a že to půjde dál do světa. Uvidíme, kdo bude další, jestli to bude Afričan nebo muž z Asie. To je všechno možné," hodnotí.

Latinskoamerický původ měl dle Radkovského vliv i na papežovo myšlení, vystupování a vedení církve. "Tím, že je v Jižní Americe víc bídy, chudoby, byl papež tak citlivý na lidi, kteří byli na okraji společnosti, kteří byli chudí a trpěli," vysvětluje.

Ke dvanáctiletému působení Františka v čele církve se vyjádřil i katolický kněz Jan Hanák. "Jeho největším přínosem byla ohromná otevřenost lidem. Nejenom křesťanům, ale také Bohu," říká. "Jsem z těch, kteří tvrdí, že to změnil dobře. Že i církev, která nese velkou tradici, velké hodnotové rozměry, udělal nejenom institucí, ale umožnil akcentovat, že to je živé společenství, které má co nabídnout současnému světu," pokračuje Hanák v hodnocení éry papeže Františka.

[chooze:article;value:608971]

​Oba církevní hodnostáři se shodli na tom, že papežův podpis dokumentu Synoda o synodalitě se stal významným milníkem. "Rozhodování v církvi se díky synodě velmi výrazně proměnilo. Tím, že ho František vyslal do světa, se změnilo paradigma," hodnotí Hanák.

"Více vnímat názory druhého, být ochotný je vyslechnout, reagovat na ně a dělat to v rozhovoru. Nikoliv v bitvě, v zatrpklosti a zahořklosti. To je moc důležité a tohle papež František prosadil," přidává se Radkovský a vysvětluje podstatu synody.

O Františkově nástupci rozhodne po pohřbu konkláve kardinálů. "Připravil hodně věcí k jednáním i pro svého nástupce. Takže uvidíme. Ale věřím, že otevřenost a společná cesta církve nepřestane," prohlásil Hanák. "Je potřeba, aby nástupce pokračoval se zásadami, které papež František otevřel," dodává Radkovský. Celé rozhovory si můžete přehrát pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.