"Alzheimerova choroba není normální součástí stárnutí, ale stárnutí je největším rizikovým faktorem," upozorňuje nadace Alzheimer’s Drug Discovery Foundation (ADDF) na svém webu. Biologické procesy v mozku se s věkem mohou stát dysfunkčními a spustit nevratné změny. Podle německého centra pro neurodegenerativní onemocnění (DZNE) se první příznaky mohou objevit i několik let před stanovením diagnózy.
Mezi první varovné symptomy, na které upozorňuje, patří například ztráta orientace v čase a prostoru. Postižený člověk má problém určit, kde se nachází, jaký je den, nebo jak se na dané místo dostal. Častým signálem jsou i změny nálad a osobnosti, kdy dotyčný může být náhle podrážděný, úzkostný nebo se začne uzavírat do sebe. Objevují se i potíže s krátkodobou pamětí.
[chooze:article;value:593754]
Lidé s počínající demencí si špatně pamatují nedávné události nebo se opakovaně ptají na stejné věci. Dále může být problémem i narušení řeči, kdy nemocní mají potíže s vyjadřováním a často zapomínají běžná slova. V neposlední řadě se často objevuje i ztráta zájmu o dříve oblíbené aktivity a společenský život.
Jak uvádí web Focus.de, tyto změny se často projeví nejprve v běžných situacích, například při cestování, rozhovoru nebo při každodenních úkolech. Pokud nejsou přehlédnuty, může být léčba účinnější a rozvoj nemoci pomalejší. Demence se často přikrádá tiše. Právě proto je důležité vnímat i drobné změny, a to nejen u sebe, ale i u svých blízkých. Čím dříve jsou první příznaky rozpoznány, tím větší je šance zachovat kvalitu života co nejdéle.
Některé rizikové faktory, jak připomíná Focus, nelze ovlivnit. Jedná se o vysoký věk, pohlaví (ženy jsou více ohrožené) a genetiku. Změna životního stylu ale jiné faktory může ovlivnit.
[chooze:article;value:540160]
"Asi 30 % rizika Alzheimerovy choroby lze vysvětlit sedmi faktory, které může více či méně ovlivnit," říká Miia Kivipeltová z Karolinského institutu ve Stockholmu, který se zabývá výzkumem demence. Jedná se podle ní o cukrovku, vysoký krevní tlak, obezitu, nedostatek pohybu, kouření, nízké vzdělání a deprese.
Poměrně nedávno výzkumníci odhalili také několik dalších rizikových faktorů, které mohou přispět k rozvoji demence. Patří mezi ně nadměrný stres ve středním věku, špatný spánek, konkrétně zkrácená doba REM fáze spánku, nebo pití slazených nápojů.
Naději pro léčbu Alzheimerovy choroby představuje zkoumání molekul (05/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.