Západ si naběhl. Dobrovolně vyklidil pole, Čína toho okamžitě využila

Evropská kolonizace Afriky skončila v 70. letech minulého století, Západ se však vlivu ve svých bývalých koloniích nevzdal. Zejména Francie si udržovala nově vzniklé státy na své straně pomocí vojenské podpory a finančních vazeb. Vliv si prostřednictvím investic a charitativních programů udržovaly dlouhou dobu také Spojené státy americké.

Jenže to se nyní mění. Francie utlumuje svoji vojenskou aktivitu v zemích západní Afriky. Od roku 2020 nevěnoval svým bývalým koloniím žádnou vojenskou techniku. Naopak pokračovala ve vyklízení svých vojenských základen. Francouzští vojáci odešli z Mali, Burkiny Faso, Nigeru a Čadu.

Také USA z Afriky odcházejí. Může za to rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, kteří radikálně osekali rozpočet a programy Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). To se výrazně dotklo zejména zdravotnictví mnoha afrických zemí, které ztratily klíčový zdroj příjmů, píše portál France 24.

[chooze:article;value:585987]

​Tohoto vakua však rychle využila Čína, která se rozhodla Západ nahradit. Svými zbraněmi zásobuje kupříkladu Burkinu Faso. Tamní juntě jen za rok 2024 prodala 116 přepravních a šest bojových vozidel, píše portál South China Morning Post. Výrazným podporovatelem Burkiny Faso je i Rusko, i ono ale muselo stáhnout část své pomoci kvůli válce na Ukrajině.

Čína prodává zbraně i dalším zemím. Největší čínský výrobce zbraní China North Industries (Norinco) vyváží své výrobky například do Nigérie nebo Senegalu. Podporu Číny západní Afrika vítá i kvůli tomu, že jim pomáhá osamostatnit se od Francie, kterou kvůli kolonizaci mnoho Afričanů vnímá negativně.

Kromě toho Čína prodává africkým zemím i výrobky důležité pro rozvoj průmyslu. Západní Afrika dováží obvykle motory, elektroniku a další technologie, uvedl portál CNBC Africa. Čína navíc do afrických zemí masivně investuje, a to zejména do stavby silnic, energetické infrastruktury a těžebního průmyslu.

[chooze:article;value:608553]

​Výměnou za to získává Čína přístup k obrovskému nerostnému bohatství Afriky. "Čínský zájem o Sahel tvoří v první řadě minerály. Například už od roku 2005 Čína navyšovala své zapojení do těžby ropy a uranu v Nigeru. V roce 2007 získala přístup k dolu Azelik v Nigeru, čímž prolomila desítky let trvající monopol francouzské Arevy," poznamenala odbornice z Institutu výzkumu míru v Oslu Ilaria Carrozzová.

Kromě levných surovin ale Čína získává i nové partnery na mezinárodní scéně. Velká část afrických zemí v minulosti uznávala Tchaj-wan jako suverénní republiku, pod vlivem kontinentální Číny ale svůj postoj přehodnotily.

Pro africké vlády je navíc Čína často pohodlnějším partnerem. "Čína nevyžaduje společenské nebo politické změny výměnou za svou podporu. Nenutí vlády přijímat zákony na ochranu lidských práv. Pouze vyžaduje politickou podporu na mezinárodní scéně," dodala Carrozzová.

Běžní Číňané by mohli na clech vydělat. Mají z nich legraci:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.