Tatar nebo karabáč. Koledníci vyrazili brzy ráno do ulic, výslužka stála za to

Aby dívky, slečny, manželky nebo maminky neuschly. S tím na Velikonoční pondělí ráno vyrazili koledníci do ulic po celé republice. Tradice šlehání pomlázkou pochází ze slovanských zvyků, čerstvými vrbovými proutky se předávala síla, zdraví a plodnost.

Za vyšlehání si koledníci vysloužili většinou vajíčka. "Jsou barvená kurkumou a v cibulových slupkách. Koledníkům nabízíme jednohubky, pentličky jim dáváme a něco na zapití," popisovaly nedočkavé dívky.

[chooze:article;value:608578]

​Koleda není ale jen o vajíčkách, koledníci se mezi sebou předháněli i ve velikosti pomlázky. Navíc každý region má specifickou koledu, také pomlázce se říká různě – třeba na Moravě koledníci používají tatar a karabáč a koledují v lidových krojích. 

Koledníci z Kunovic měli v pondělí nabitý program, během dopoledne museli zvládnout dvacet zastávek. "Začali jsme brzy ráno kolem sedmé hodiny, co bychom pro ty naše holky neudělali," nechali se slyšet někteří z nich. "Každý dostane pentličku za to, jak nás vymrskali pěkně a zazpívali. Od rána jenom otevíráme dveře a máme spoustu šlehačů," shodli nadšené ženy.

Koledníci měli čas ale jen dopoledne. Jinak se mohli dočkat od dívek a dam studené sprchy. 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.