Nejstarší astronaut ve službě slaví 70. narozeniny. Na oslavu se vrátil na Zemi

V časných ranních hodinách dosedá kapsule Sojuz pomocí padáku na území Kazachstánu. Dva Rusové a jeden Američan, kteří se po 220 dnech vrací z vesmíru, ukazují palec nahoru.

Většina z nás by na své narozeniny sfoukla svíčku na dortu a rozbalila dárky od svých nejbližších – ne americký astronaut Donald Pettit. Ten si ke svým sedmdesátinám nadělil přistání na Zemi, kterým ukončil sedmiměsíční výzkumnou misi na Mezinárodní vesmírné stanici.

"Děkujeme našim rodinám, našim dětem za veškerou podporu, díky nim jsme naši misi zvládli. Teď je čas na změnu velení – tohle je klíč od ISS. Teď je to váš klíč," řekl po návratu jeho kolega Alexej Ovčinin. "Starejte se o stanici dobře. Znamená pro nás všechno," dodal.

[chooze:article;value:603567]

​Vesmírné stanici dávala trojice sbohem už v pátek. Velení převzal japonský astronaut Takuja Onishi, který se se svou posádkou už chystá na první výstup do kosmického prostoru. "Lidské lety do vesmíru nejsou jednoduché. Jen díky odhodlání a úsilí mnoha generací jsme dnes schopni být tam, kde jsme. Doufám, že i my přispějeme k dalšímu rozvoji kosmonautiky," řekl Onishi.

Donalda Pettita, pro kterého mise skončila, čeká návrat do amerického Texasu, kde začne s terapeutickým programem, aby si zase zvykl na zemskou gravitaci. Nejstarší aktivní astronaut světa má na kontě bezmála 600 dní ve vesmíru – přesto to není nejstarší člověk, který kdy letěl na oběžnou dráhu. Rekordmanem zatím zůstává americký astronaut John Glenn, kterému bylo v době jeho mise 77 let.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.