"Dobrý den, stala jste se obětí kybernetického útoku, došlo k napadení vašeho účtu. Hrozí Vám veliké nebezpečí. Důrazně Vám doporučuji, abyste převedla veškeré peníze na námi zabezpečený účet," tak může znít podvodná SMS zpráva, kterou se podvodníci snaží vylákat z lidí peníze.
Vydávají se za bankéře, policisty nebo úředníky a předstírají, že chtějí ochránit vaše peníze před hackery. Je to ale přesně naopak. Od začátku roku jim naletělo už přes 220 lidí. Teď už to ale podvodníci nemají mít tak snadné. Díky novému bezpečnostnímu systému mobilních operátorů se prý svým obětem nedovolají.
[chooze:article;value:607573]
"Všichni tři operátoři v České republice máme provázaný systém, a to opravdu výrazně zvýšilo ochranu proti tomu takzvanému spoofingu, to znamená, že někdo se schovává za cizí číslo," vysvětlil mluvčí Vodafone Ondřej Luštinec.
"Ideální stav je takový, že zákazník vůbec nepozná, že se mu podvodník snažil dovolat. Aktuálně jen v síti O2 filtrujeme přibližně 100 tisíc podvodných volání denně," uvedla mluvčí O2 Veronika Zachariášová.
Podvodné SMS zatím systém odfiltrovat neumí. Můžete je ale bezplatně přeposlat na speciální číslo 7726. Operátoři je prověří a odesílatele případně zablokují. "I tak nabádáme zákazníky k opatrnosti, aby nesdělovali žádné citlivé údaje, a to ani hlasově, ani je nikam neposílali," varuje mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá.
[chooze:article;value:606871]
Podvodníci teď hledají nové cesty, jak oběti kontaktovat – například přes mobilní aplikace. "Tam už my to nedokážeme jako operátoři ovlivnit, protože nad tou aplikací nemáme kontrolu. To už je zase v zóně vlivu té společnosti, která tu aplikaci provozuje," popsal prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.
Celkově operátoři evidují miliony podvodných hovorů měsíčně. Teď by měl jejich počet výrazně klesnout.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.