Události týkající se polárního víru v posledních měsících meteorologům pořádně zamotávají hlavy. Před více než měsícem se totiž v tomto meteorologickém jevu odehrálo silné stratosférické oteplení, které vedlo až k tomu, že se polární vír rozpadl.
"Nyní sledujeme rozsáhlé změny tlaku v atmosféře po této události, přičemž nejnovější předpovědi naznačují překvapivý dopad na průběh počasí nad Spojenými státy a Kanadou, který potrvá od dubna do května," uvedli meteorologové z portálu Severe Weather.
Právě počasí v USA a v Kanadě ovlivní rozpad polárního víru nejvíce, a to hlavně jižní a západní část Kanady a západní polovinu Spojených států. Právě tyto oblasti by se měly připravit na chladnější období, kdy teploty mohou klesat až pod bod mrazu. Naopak na východě Spojených států bude mnohem tepleji, než v této době bývá zvykem.
[chooze:article;value:608448]
Pojem "polární vír" vysvětluje portál National Weather Service. Jedná se o rozsáhlou oblast nízkého tlaku a studeného vzduchu, který obklopuje oba zemské póly. Pokud je polární vír silný, drží mrazivý vzduch nad póly.
Když ale polární vír slábne, znamená to, že se zima dostává i do jiných oblastí. Pokud dojde, jako v tomto případě, ke kolapsu polárního víru, studený vzduch nad póly už nic nedrží. Zimu přináší hlavně do Spojených států, vliv má ale také na počasí v Evropě a v Asii.
Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu to vypadá, že chladnější období čeká i nás. "Přelomový dubnový a květnový týden již poněkolikáté vychází v předpovědi jako chladnější a pravděpodobně bude na hranici slabě podnormálních a podnormálních teplot," uvedli meteorologové v dlouhodobém výhledu počasí.
Jaký ale bude zbytek května, se teprve ukáže. "V dalším týdnu se jeví v předpovědi velká variabilita, nicméně prozatím vypadá, že se teploty opět nejpravděpodobněji vrátí ke klimatologickému průměru," dodali meteorologové.
V Česku padají teplotní rekordy. Více oblačnosti očekáváme o velikonočním pondělí (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.