Nájemníci si připlatí za drobné opravy. Stát zvedne limit i roční strop

V pronájmu v Praze bydlí i Lucie Funková s rodinou. Naposledy si z vlastních nákladů nechali vyměnit rolety. Stanovený limit drobných oprav prý neřeší a od pronajímatele proplácení nepožadují.

"Hradíme si všechno sami. Jednak to chceme mít hned, za druhé jsme šikovní a chceme si všechno vyměnit sami," vysvětluje paní Funková.

[chooze:article;value:605563]

Naopak Lucie Primusová jeden byt v Praze pronajímá. "Předpokládám, že to berou na vlastní pěst, protože mě s tím ještě nekontaktovali. Ale je pravda, že kdyby mě kontaktovali, že mám hradit drobné úpravy, tak bych hradila," říká paní Primusová.

Mezi nejčastější drobné opravy patří oprava klik, výměna žárovek nebo zámků. Například výměna bojleru by mezi ně už spadat neměla.

"Dosavadní výše limitů byla stanovena v roce 2015 a neodpovídá současným cenám při provádění drobných oprav v bytě. Zvýšení pouze zohledňuje vývoj inflace v této oblasti za posledních deset let," řekl Petr Wakeczko, ředitel komunikace a publicity ministerstva pro místní rozvoj.

[chooze:article;value:605780]

Nařízení nestanovuje jen limit částky jedné opravy. Nájemce by měl za rok platit za opravy maximálně 100 korun na metr čtvereční bytové plochy. Částka se zvedne na 150 korun. Nový limit znamená, že pokud si pronajímáte byt o velikosti 50 metrů čtverečních, měli byste ročně zaplatit za drobné úpravy maximálně 7 500 korun.

"Ve smlouvě mezi pronajímatelem a nájemcem se může dohodnout cokoliv. Ale tady se obávám, že by to bylo možné jenom ve prospěch nájemce," uvedl advokát Jan Černý.

Někteří majitelé bytů by prý uvítali limit ještě vyšší. Ministerstvo pro místní rozvoj ale částku víc navyšovat neplánuje.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.