Záněty i deformace obličeje. Neodborné estetické zákroky má zatrhnout novela

Nižší cenovka za estetický výkon zlákala i 26letou ženu z Prahy. "Byla jsem na zákroku u asi kosmetičky, nechala jsem si napíchat botox do čela. Nedopadlo to vůbec dobře, musela jsem si to potom nechat napravit u specializovaných lékařů a vyšlo mě to na mnohem více peněz, než jsem očekávala," svěřila se se svou zkušeností.

"Pokud se nejedná o kvalifikovaného zdravotnického pracovníka, tak my potom musíme řešit všechny ty následky, které mohou tímto vzniknout. A to není jenom nějaký zánět, hnisání, ale i třeba deformace obličeje," varuje lékař Petr Arenberger.

[chooze:article;value:601940]

​Odborníci varují, že právě nízká cena může být ukazatelem, že se nejedná o odborný zákrok ve zdravotnickém zařízení. Takových případů bohužel přibývá.

"Ze společnosti estetické medicíny evidujeme dlouhodobě asi 67 podnětů, většinou od veřejnosti. Podněty nás informují, že někde může docházet k nelegálnímu provádění zdravotnických zákroků," vysvětlil plastický chirurg Ondřej Mešťák.

Novelu zákona o zdravotních službách by poslanci mohli schválit již za dva týdny. Podle návrhu by měla jasně určit, že tyto zákroky mohou provádět pouze lékaři. Lidé si pak lehce ověří, že úpravu vzhledu podstoupí u kvalifikovaného zdravotníka.

"Informaci o tom, že daný člověk je lékař, je možné vyhledat třeba na webu České lékařské komory, kde podle jména vy jednak poznáte, že je to opravdu lékař, jednak jaké má specializace," popsal Mešťák.

Komplikace mohou nastat u jakéhokoliv zákroku. Novela zákona by však měla pomoci podobným scénářům předejít.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.