Vědci z Univerzity v Cambridgi nalezli s pomocí výkonného vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) důkazy o možném životě na cizí planetě vzdálené 124 světelných let od Země. Informuje o tom televize Sky News.
V atmosféře kosmického tělesa nazvaného K2-18b odborníci objevili dimethylsulfid a dimethyldisulfid – plyny, které na Zemi produkují pouze živé organismy. "Toto je nejpřesvědčivější důkaz, že tam venku možná existuje život," prohlásil pro BBC vedoucí výzkumník tohoto projektu Nikku Madhusudhan.
Navíc se zdá, že atmosféra planety je na tyto plyny nečekaně bohatá. "Pokud je jejich vznik skutečně spojen se životem, pak se tato planeta bude životem hemžit," říká Madhusudhan dále. Stále jej ale čeká spousta zkoumání. Vědecký tým si je přítomností plynů jistý na 99,7 %. Vědecká komunita ovšem požaduje 99,9 %. Tým tak bude muset analyzovat více dat.
[chooze:article;value:595216]
Existuje také možnost, že plyny, které na Zemi vytvářejí mikroorganismy v oceánu, vznikají ve vesmíru jinak. "Ve vesmíru se děje spousta podivných věcí a my nevíme, jaká geologická aktivita, která by mohla produkovat tyto molekuly, by se mohla na této planetě odehrávat," upozorňuje například Catherine Heymansová z Edinburské univerzity.
K2-18b je 2,6krát větší než naše Země a pravděpodobně je pokryta oceánem. To vědci soudí například z toho, že se nachází ve správné vzdálenosti od své hvězdy, aby se tam mohla vyskytovat kapalná voda, i podle toho, že se v její atmosféře nachází čpavek. Například podle Nicolase Wogana z NASA ale může jít také o plynnou planetu bez pevného povrchu. To by přítomnost života nejspíše vylučovalo.
Katy Perry vzlétla do vesmíru. Posádku tvořilo šest žen (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.