Paní Alena Cihlářová se obětí kybernetického podvodu stala vloni. Na začátku byl hovor s údajnou pracovnicí České spořitelny. Tvrdila, že sjednávala na pobočce v Brně úvěr s někým, kdo měl doklady paní Cihlářové. Jelikož paní Cihlářová odmítla, že by to byla ona, varovala ji podvodnice, že někdo zneužil její identitu a je potřeba to sepsat pro policii a její banku.
"Zeptala se mě, jaká je moje primární banka, což byla asi první chyba, kterou jsem udělala. Nemyslela jsem si, že to je něco tajného, řekla jsem, že to je Komerční banka," popisuje začátek příběhu, kdy přišla o 400 tisíc, Alena Cihlářová.
[chooze:article;value:607772]
Krátce na to volal paní Cihlářové další podvodník. "Představili se jako Komerční banka, nějaký bankéř, Čech, poučil mě, že nemám sdělovat žádné citlivé údaje, CVC kód, číslo karty, na to se banka neptá, že hovor je monitorován, že si překontrolujeme moje údaje, na to konto mi řekl můj e-mail, jméno a příjmení, telefonní číslo, které disponuje účtem," říká dále Alena Cihlářová.
Falešný bankéř ji ale vystrašil tím, že se k účtu na jiné pobočce přihlásilo ještě další číslo. Takže prý hrozí, že když se nepovedlo sjednat úvěr, tak jí vyberou účet. "Proto se dělá jakýsi zrcadlící účet, kam bezpečně převedete přes ČNB peníze na zrcadlící účet – on se bude chvíli zrcadlit a pak ten původní zmizí. Přesně mě navedl, jaké mám udělat transakce. Řekl, že čeká na info z národní banky, jaký vygenerují účet. Ptala jsem se ho, proč je to účet Raiffeisenbank, on na to, že je náhodně vygenerovaný," líčí další postup podvodníků oklamaná žena.
Paní Cihlářová se podivovala i nad tím, proč posílá peníze ve dvou splátkách, ale i tehdy se falešný bankéř odkázal na Českou národní banku. "Vyšší platba by nemusela projít, že banka by si mohla všimnout vyšší transakce. Hovor trval hodinu 16 minut, nic mi nebylo divné. Poděkoval, rozloučil se, říkal mi, že teď už jsou peníze v bezpečí, že tyhle věci se bohužel dějí. Ještě si se mnou povídal o soukromých věcech," dodává Alena Cihlářová.
[chooze:article;value:607668]
Po deseti minutách volala paní Cihlářová na pobočku své banky, peníze se ale už nepodařilo zachránit, a to ani následně policii. "V tomhle konkrétním případě jsme kontaktovali banku obratem, ale zjistili jsme, že platby jsou vybrány z bankomatů nějakým bílým koněm. Jak ty platby přichází, tak za deset sekund je vybírá z bankomatů, abychom je nemohli blokovat," vysvětlil expert na prevenci platebních podvodů Komerční banky Marek Macháček.
Podvodů přibývá, chytnou se i mladší ročníky
Podobných případů od začátku roku raketově přibývá. Často v nich vedle falešných bankéřů hraje roli i falešný pracovník České národní banky či falešný policista. A podvodníci si také vytváří padělky služebních průkazů. "Od začátku roku jsme se setkali s větší vlnou podvodných telefonátů, podvodného navolávání, kdy pachatelé předstírali, že jsou policisty, volali svým obětem, že jejich účet byl napaden a je buď nutné převést, anebo vybrat ten finanční obnos, který mají na účtu, aby ho zachránili. V této sérii jsme evidovali více než 100 skutků, průměrná škoda na oběť byla kolem 400 tisíc korun," uvedl mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek.
Podvodnému volání se říká vishing. "Typické pro tento typ podvodu je, že máte jednat pod tlakem, oni na vás vyvíjí nějaký tlak a říkají, co se stane, když to neuděláte," přidal odborník na IT bezpečnost Miloslav Lujka. "Jsou nebezpeční v tom, jak jsou empatičtí, milí, vzdělaní, vy nemáte ani na vteřinu pocit, že nemluvíte s bankou," dodává paní Cihlářová.
Takových podvodů vloni výrazně přibylo. A dávno to není jen věcí seniorů, třeba u vlny, kterou policie zaznamenává od začátku roku, je u podvedeného průměrný ročník narození 1983.
[chooze:article;value:606871]
"Těch podvodů bylo bezmála 90 tisíc, když se to meziročně srovná, byl to 25% nárůst. Když porovnáme celkovou škodu, byla přibližně stejná, v loňském roce to bylo bezmála 1,4 miliardy," upozornil Radek Šalša z České bankovní asociace.
Že škoda neroste úměrně tomu, jak stoupá počet útoků, přičítají banky lepší informovanosti klientů i tomu, že účty lépe hlídají. "Pozastavujeme transakce, které se nám zdají podezřelé, kontaktujeme klienta. Pokud se naše podezření potvrdí, transakci rušíme, peníze nikam neodchází, kontaktujeme banku protistrany s naším podezřením nebo potvrzením, že se jedná třeba o podvodný účet, kteří kolegové blokují," upřesnil Macháček z Komerční banky.
A jak poznáte, jestli vám volá skutečný bankéř, nebo se ozval podvodník? Zatímco podvodník chce, abyste peníze poslali na jiný účet či je vybrali a někomu předali, skutečný bankéř naopak převod peněz zastavuje, ověřuje, jestli je chcete odeslat. Pokud ne, tak převod ruší.
Pozor na investice do kryptoměn
Vedle falešných bankéřů banky a policie nejčastěji řeší podvodné investice do kryptoměn. "Velmi často organizované skupiny nabízí velké zhodnocení vložených financí, to se velmi často nestane, ti investoři přichází o vložené peníze," uvedl dále mluvčí Jakub Vinčálek.
[chooze:article;value:593872]
Takové volání zažil i reportér pořadu Na vaší straně. "Dobrý den, máme pro vás vhodnou práci na částečný úvazek s denní mzdou 200 až 500 eur, přidejte si moje číslo na whatsapp," řekl v úvodu hlas na druhém konci telefonu. A tak jsme to vyzkoušeli. Chtěli po nás registraci na kryptoměnovou burzu a pak stažení kryptoměnové peněženky.
"Hrozilo vám, že vás okradou, ať už byste nějaký bitcoin nebo ethereum či nějakou kryptoměnu měl, nebo ji tam kupoval – nikdy byste ji nedostal a přišel byste o to, co máte. Mohli by vám poslat nějaký odkaz, i třeba na mobilní telefon, který by mohl odposlouchávat to zařízení, zmocnili by se přístupů do vaší kryptopeněženky," varoval Miloslav Lujka.
Americký voják nebo princ jako zástěrka
Policie a odborníci upozorňují ještě na jeden trend. I "prázdný" účet má pro pachatele velkou cenu. Právě na něj si nechají posílat peníze okradených. Typické je to pro takzvané romantické podvody, tedy situace, kdy oběť kontaktuje údajný americký voják, nigerijský princ či pracovník na ropné plošině. "V případech, kdy oběť nemá peníze, může být pachateli zapojována do legalizace výnosů z trestné činnosti, a to ať už vědomě, či nevědomě, v obou případech jde o trestně právní jednání," upozornil mluvčí Policejního prezidia Vinčálek.
[chooze:article;value:605546]
Pět rad, jak nenaletět
Co banka nedělá
Pokud vám volá někdo, kdo tvrdí, že je z vaší banky, nikdy by po vás neměl chtít citlivé údaje k vašemu účtu. Pokud banka zaznamená podezřelou transakci, zastaví ji a bude ověřovat, jestli peníze skutečně chcete poslat. Pokud po vás bude volající chtít, abyste peníze kvůli ohrožení účtu někam poslali, půjde o podvodníka. "Nikdo, žádný bankéř, policista, nikdo z ČNB nikdy nebude chtít po někom někam přeposlat peníze. Ty jsou v bezpečí v bance," tvrdí Marek Macháček.
Ověření bankéře
Když máte bankovnictví v mobilu, banka vás také často dopředu kontaktuje, že vám bude její pracovník volat. Všechny banky už mají nějakou formu ověření z banky.
[chooze:article;value:599578]
Spoofing čísla
"Další typ podvodu je spoofing, je to v podstatě podvržené telefonní číslo, podvržený e-mail, webová stránka, že se to tváří, že vám někdo volá z banky, ale není to tak," přiblížil dále Miloslav Lujka. Může to tak skutečně vypadat, že vám volá někdo z banky. Vždy je nejlepší postup si ho vyslechnout, zavěsit a pak zavolat na číslo uvedené na stránkách banky.
Pozor na odkazy
Pozor si dejte i na to, kam klikáte. Mezi nejčastější případy kyberkriminality patří reverzní inzertní podvody, kdy okradou prodávajícího. "Řeknou vám: mám tady z minula ještě nějaký slevový kód na nějakou dopravní službu, používejte tento QR kód, odkaz – vy kliknete, žádnou slevu nedostanete, odevzdáte jim nějaké údaje," dodává Lujka.
Když peníze zmizí
Pokud vám peníze z účtu zmizí, vždy jako první kontaktujte svoji banku. "Vždycky to má cenu, protože nejste jediný, kdo může být obětí takového podvodu, může tam mezitím probíhat, že tři deset padesát dalších lidí tam peníze zrovna posílá, a my to můžeme zastavit. Druhá věc jít na policii a vše oznámit," připomněl Macháček. Větší šanci nicméně máte, že vám peníze zachrání banka.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.