Den, který je protkaný katastrofami a smrtí. 15. dubna se staly některé události, na které často zapomínáme, naopak další si vybaví snad každý.
Rok 1865 – smrt prezidenta Lincolna
Šestnáctý prezident Spojených států amerických Abraham Lincoln zemřel 15. dubna 1865 na následky střelného zranění. Několik hodin předtím na něj ve Fordově divadle ve Washingtonu vystřelil herec John Wilkes Booth, který měl v plánu zlikvidovat i další členy tehdejší vlády. Lincolna střelil v hledišti zezadu do hlavy. Atentátníka na útěku zastřelili vojáci.
Rok 1912 – potopení Titanicu
Největší a nejluxusnější zaoceánský parník své doby se 14. dubna 1912 krátce před půlnocí srazil s ledovcem a v prvních hodinách 15. dubna 1912 klesl ke dnu Atlantského oceánu. V mrazivé vodě našlo smrt přibližně 1 500 lidí z celkových 2 200, kteří byli na palubě.
[chooze:article;value:572438]
Rok 1927 – rozvodnění řeky Mississippi
Nejhorší záplavy v historii USA, které začaly 15. dubna 1927 vylitím řeky Mississippi z břehů, si vyžádaly kolem 500 obětí. Zaplaveno bylo 70 tisíc kilometrů čtverečních. O domovy přišlo víc než milion lidí, desetitisíce také hladověly. Povodně zasáhly především afroamerické obyvatelstvo a vyvolaly úsilí o změnu politických a národnostních postojů ve Spojených státech.
Rok 1989 – neštěstí na stadionu Hillsborough
Jedna z největších sportovních katastrof v historii a nejhorší tragédie britského sportu v dějinách. Na přeplněnou tribunu stadionu Hillsborough během utkání mezi Liverpoolem a Nottinghamem Forest 15. dubna 1989 pustili policisté další tisíce lidí. Sportovní fanoušci v tlačenici ušlapali 96 lidí k smrti a přes 700 lidí se zranilo. Byla to největší tragédie v historii britského sportu.
Rok 2005 – Zkáza hradu Pernštejn
Do dějin, i když patrně jen českých, se nechvalně zapíše také 15. duben 2005. Právě tento den vyhořel gotický hrad Pernštejn, který se nachází nedaleko Brna. Během mohutného požáru shořel depozitář, ve kterém bylo asi 800 předmětů, šlo většinou o obrazy a nábytek z 18. a 19. století. Plameny zcela zničily také střechu a z celého hradu zbyly jen obvodové zdi. Škody se odhadovaly na 100 milionů korun. Rekonstrukce trvala pět let.
[chooze:article;value:606799]
Rok 2010 – výbuch sopky Eyjafjallajökull
Nadměrnou aktivitu vulkánu vědci registrovali už na začátku roku 2010, 14. dubna se islandská sopka probudila naplno a 15. dubna sopečný prach zamořil vzdušný prostor nad Evropou. Na většině evropského kontinentu musela být kvůli tomu přerušena letecká doprava, zrušit se muselo přes 95 tisíc letů. Zpožďovaly se tak dodávky potravin nebo léků, do problémů se dostal i automobilový průmysl. Popel měl vystoupat až do výšky devíti kilometrů.
Rok 2013 – atentát na Bostonském maratonu
Bostonský maraton je nejstarší na světě. Každoročně se ho zúčastňuje přes 30 tisíc běžců a podél celé trasy je povzbuzují desetitisíce diváků. Před 12 lety se ale tato významná sportovní událost změnila v tragédii. Nedaleko cílové rovinky vybouchly 15. dubna 2013 dvě bomby, které sestrojily čečenští sourozenci Tamerlan a Džochar Carnajevovi. V tlakových hrncích, které byly ukryty v batohu, byly později nalezeny hřebíky nebo střepy.
Po výbuchu zemřeli tři lidé, mezi nimi byl i osmiletý chlapec, dalších minimálně 14 lidí přišlo o končetiny, celkem se zranilo 260 osob. Během přestřelky s atentátníky přišel o život i jeden policista.
Rok 2019 – požár katedrály Notre-Dame
Velkou část katedrály Notre-Dame v Paříži zničil 15. dubna 2019 oheň. Požár tehdy vypukl v prostoru její střechy během rekonstrukce, uhasili ho přibližně po 12 hodinách. Plameny poničily celou střechu a další části katedrály, vzácným artefaktům se nic nestalo. Podle francouzských úřadů se stavba málem úplně zhroutila. Obnova katedrály trvala do konce roku 2024, kdy byla opět slavnostně otevřena.
V Paříži znovuotevřeli katedrálu Notre-Dame. Dorazili Trump i Zelenskyj (12/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.