Obrazovky vs. realita: Co nám digitální život bere?
Nechápejte tento text špatně. Nejde o slepou kritiku moderní doby a technologií, nýbrž o bití na poplach, že u té elektroniky sedíme na zadku přece jen trochu moc. A to nám rozhodně zrovna neprospívá.
Dlouhé hodiny u počítače vedou k bolestem zad, hlavy, očí, obezitě a dalším zdravotním problémům. Neustálý příval informací a notifikací způsobuje stres, úzkost, poruchy spánku a sníženou schopnost soustředění. Digitální komunikace nenahradí osobní kontakt a autentické lidské vazby. Odcizujeme se od přirozeného přírodního prostředí, které je pro naši pohodu zásadní.
Jak zahájit protiútok aneb Zkuste to jinak
Nebojte, není to o tom, že byste měli zahodit mobily do koše. Jde o to najít zdravou rovnováhu a vědomě si dopřát čas bez technologií. Začněte klidně s malými kroky.
Vypněte notifikace, dejte si "bezmobilní hodinu" denně, vyrazte na procházku bez sluchátek. Les, hory, louky, to jsou místa, kde se mozek zklidní a tělo načerpá energii. Turistika, cyklistika, běh jsou ukázkou aktivit, které jsou pro naprosto ideální. Prospívají našemu tělu i mysli.
Používejte technologie vědomě a plánovaně, ne pasivně a odevzdaně.
Dobrou volbou je také kempování s rodinou nebo třeba s přáteli. Sbalit stany, karimatky a spací pytle a vydat se do přírody je příležitost, jak se odpojit od každodenního shonu, zapomenout na starosti a strávit kvalitní čas společně. U táborového ohně vznikají jedny z nejhezčích vzpomínek.
Děti se učí samostatnosti, spolupráci a lásce k přírodě, a to vše v uvolněné a hravé atmosféře. Navíc, příprava jídla v přírodě a společné aktivity jako turistika nebo hry v lese posilují rodinné i přátelské pouto a vytvářejí jedinečné zážitky.
Odpojit se od obrazovek a vyrazit do přírody není jen o fyzickém a duševním zdraví, ale i o dobrodružství, zážitcích a novém pohledu na svět. Takže sbalte batoh, obujte pohorky a vydejte se vstříc jarnímu probuzení!
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.