Počet podvodů narůstá: Podvodníci se zdokonalují, používají nové technologie

Odhalit, že jde o podvodníka, je pro běžného člověka stále těžší. Aby vybrali peníze z účtů nešťastníků, používají prakticky všechny formy komunikace. Od telefonátů přes SMS zprávy, e-maily i osobní setkání. A neustálá varování nepomáhají.

"Počty podvodů v loňském roce narostly o čtvrtinu, bylo jich bezmála 90 tisíc, zatímco v roce předchozím to bylo asi 67 tisíc. Narůstá to proto, že podvodníci se zdokonalují a používají novější technologie," uvedl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.

Vloni lidé kvůli podvodníkům přišli o 1,4 miliardy korun. Podvody zaujímají ve statistikách více než dvě třetiny všech trestných činů. Policii se podaří objasnit ani ne polovinu případů.

[chooze:article;value:606871]

"Lidi obecně dostává strach a chamtivost. Pokud jednáte ve stresu, že se vám třeba někdo snaží vloupat na váš účet, tak reagujete pod stresem a většinou velmi špatně," upozornil IT expert Miloslav Lujka.

Podvodníci se vydávají za bankéře, policisty či úředníky. E-maily se tváří jako oficiální komunikace pošty nebo Finanční správy. Způsoby podvodníků se prý často mění a zároveň opakují, podobně jako módní trendy. Například teď je v módě znovu volání a vydávání se za rodinného příslušníka.

Rozhodně ale neplatí, že nejohroženější skupinou jsou senioři. "Průměrná věková skupina, například u těch případů falešných bankéřů či falešných policistů navolávajících, je produktivního věku okolo 40 let," sdělil mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek.

[chooze:article;value:606227]

"Že nemáte na účtu žádné peníze, ještě neznamená, že o peníze nemůžete přijít. Ten útočník si na vás může vzít například půjčku a pak splácíte něco, co jste ani nikdy neviděli," řekl Šalša.

Podle zástupců bank se prý velmi často stává, že ačkoliv klienta upozorňují, že v případě transakce není něco v pořádku, mnozí si nedají říct a trvají na odeslání peněz. Když si pak klient uvědomí, že naletěl, bývá pozdě.

Před pár dny policie znovu varovala před podvodnými telefonáty. Ty patří dlouhodobě k nejčastějším způsobům, jak podvodníci loudí z lidí peníze. Vydávají se za zaměstnance bank či policisty a předstírají, že jim jde o ochranu peněz klientů. Jenže opak je pravdou. Od začátku roku se nachytalo už přes 220 lidí.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.