Peking už avizoval, že v obchodní válce se Spojenými státy vytrvá až do konce a že je připravený "na jakýkoliv typ války". Experti oslovení deníkem The Sun se obávají, že se finanční konflikt skutečně vyhrotí ve vojenský.
Jeden špatný krok podle bývalého britského armádního velitele Hamishe de Bretton-Gordona může svět uvrhnout do recese. "Tento scénář vytváří napětí a války," varoval.
"Finanční otřesy mohou vést ke konfliktům. Všichni to pozorně sledují a musí na to být připraveni. Napětí bude stoupat a stoupat a v určitém okamžiku dojde ke zlomu. Zlom nastane buď s koncem celní války, nebo nějakým druhem konfliktu," dodal.
[chooze:article;value:607032]
Sinologové Kerry Brown a Jack Werner se shodli, že první vojenský spor by mohl začít na Tchaj-wanu. Tam stoupá pravděpodobnost čínské invaze.
"Jediný chybný krok v okolí Tchaj-wanu nebo v Jihočínském moři by mohl skončit katastrofou. Spojené státy a Čína se vydaly na cestu eskalace, která by mohla vést ke katastrofě pro obě strany," míní Werner.
Tchaj-wan a výhrůžky invazí či blokádou by podle expertů mohly být jednou z karet v rukávu Číňanů při vyjednávání o clech. "V případě prodloužení a eskalace konfliktu by Peking mohl zvýšit vojenský tlak v okolí Tchaj-wanu. Ne jako přímou reakci na cla, ale jako součást širší snahy signalizovat odhodlání a změnit domácí narativ," myslí si politolog Darren Spinck.
Takový krok Číny by pak podle bývalého britského poslance a vojáka Boba Seelyho donutil Trumpa uzavřít dohodu s Pekingem, aby se vyhnul globálnímu ekonomickému kolapsu. V opačném případě by podle něj riskoval, že blokáda Tchaj-wanu povede k vypuknutí plnohodnotného konfliktu.
Profesor Brown se na rozdíl od Spincka domnívá, že čínská invaze na Tchaj-wan je pravděpodobnější než kdy jindy. To by podle něj okamžitě vedlo k prudké změně globální politiky.
[chooze:article;value:607413]
Současná situace může navíc vyhovovat šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi. "Myslím, že Putina v tuto chvíli těší, že se Trump zaměřil na cla a že se zaměřil na Čínu. Jakýkoli konflikt, který se odehrává mimo ukrajinskou válečnou frontu, je pro Putina velkou výhodou a potěší ho. Nepochybně se snaží přilít co nejvíce oleje do ohně mezi USA a Čínou, protože to od něj odvádí pozornost," tvrdí Hamish de Bretton-Gordon.
Podle CNN ani nemusí vypuknout totální konflikt, už samotná obchodní válka mezi Čínou a USA může mít katastrofické následky. Cla jsou špatným krokem například podle Bidenovy ministryně financí Janet Yellenové. "Budou mít obrovské dopady na Spojené státy a světovou ekonomiku. Nikdo neví, kam tato politika směřuje," řekla stanici.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.