Americký generál nastínil budoucnost Ukrajiny, sklidil kritiku: Myslel jsem to jinak

Kellogg navrhl na Ukrajině účast západních sil, které by vedli Francouzi a Britové. Tyto síly by měly zemi zajistit, že nepřijde další ruský útok. Momentálně Ruskem okupovaná území by zůstala Moskvě. "Mohlo by to vypadat skoro jako v Berlíně po druhé světové válce, kdy existovala ruská zóna, francouzská zóna, britská zóna a americká zóna," řekl deníku The Times.

Jeho slova ale vyvolala kontroverze a kritiku. "Německo bylo agresorem a prohrálo válku – proto bylo rozděleno. Proč by měla být Ukrajina rozdělena, když tuto válku nikdy nezačala a neprohrála? Tento plán je čistý dar pro Rusko – agresora," reagoval například ukrajinský think-tank Ukrainian Prism.

Svá slova Kellogg po zveřejnění korigoval na sociální síti X. "Článek v The Times překrucuje to, co jsem řekl. Mluvil jsem o silách zajišťujících odolnost po příměří podporující suverenitu Ukrajiny. V diskuzích o rozdělení jsem odkazoval na oblasti nebo zóny odpovědnosti spojeneckých sil (bez amerických jednotek). Neměl jsem na mysli rozdělení Ukrajiny," napsal.

[chooze:article;value:607427]

Kreml několikrát jakékoli západní vojska na Ukrajině odmítl, upozornil The Kyiv Independent. "Nebyla by to žádná provokace," argumentuje Kellogg. Součástí plánu je podle něj i demilitarizovaná zóna.

Sám však přiznává, že Rusko stejně může návrh odmítnout. Zároveň očekává, že by podmínky porušovalo. "Dojde k porušení? Pravděpodobně ano, protože k nim dochází vždy. Ale budete schopní to jednoduše monitorovat," dodal.

Jednání o Ukrajině pokračují. Ve hře je stále i dohoda s USA o minerálech (4/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.