Zlato spolu se švýcarským frankem fungují jako oáza jistoty, kam všichni utíkají, když na trzích panuje nějaká nejistota, vysvětlil Bartoň. "No, a nyní máme jednu z největších nejistot vůbec po válečné éře. Navíc v Americe padají burzy, částečně i u nás," popsal.
Dalším faktorem pro růst zlata je i to, že primárně se vzácný kov obchoduje v amerických dolarech, přičemž kurz měny oslabuje. "Dolar celkem významně poklesl a tím pádem je cena zlata v dolarech pro spoustu lidí se slevou, protože když to zlato kupují tak, že nejdřív nakoupí dolar a za něj nakoupí zlato, tak mají podobnou slevu, jako my teď máme třeba na ropě, protože i na nákup ropy z české koruny potřebujeme nejdřív koupit levnější dolar a za ten levnější dolar potom nakoupíme více ropy," přiblížil.
Ale s vydáváním doporučení, zda zlato kupovat, je Bartoň opatrný. Pohyb se totiž nikdy nedá přesně odhadnout. "Za ekonomy můžu říct, že tady asi není velká šance, že by ta cena zlata nějak zázračně stoupala ještě do větších výšek, protože spíše trendově bude ta panika se cly bude upadat," dovolil si pouze říci.
[chooze:article;value:606607]
Ani tak ale nelze vyloučit, že se zlato ještě dnes dostane výše a že někdo na tom vydělá. "Nicméně v řádu dnů, týdnů, maximálně měsíců bychom měli čekat, že to zlato zase spadne. On ani ten nárůst nebyl takový, že ta cena zlata jenom neustále rostla," upozornil.
Například v posledních dnech zlato kleslo až k hranici 3 000 dolarů (asi 66 tisíc korun) za trojskou unci. "To znamená, že dnes je skoro o 10 procent vyšší, je to ale skutečně dílem pár hodin a stejně tak rychle, jako narostlo, může zase klesnout," řekl. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.