Lidé, kteří mají více nemovitostí, by mohli do státní kasy odvádět víc peněz. To je myšlenka, se kterou přišel ministr Jurečka.
"V oblasti daní z nemovitosti není v České republice stanoveno vůbec optimálně, když třeba zdaňujeme půdu, tak ta výše daně se odvíjí od toho, jak je ta půda bonitní, jaký lze z ní mít výnos, daň z nemovitostí je v podstatě paušální. To, o čem se tady bavíme, má být především zacíleno, kdy ta nemovitost je opravdu vysoké hodnoty, vysokých možností výdělku z té nemovitosti a zároveň, kdy ten člověk vlastní těch nemovitostí více," popsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Mezi lidovci podporu Jurečka našel. U koaličních partnerů ji ale hledá horko těžko. Už teď při výpočtu daně existují koeficienty, které podle počtu obyvatel odlišují malá a velká sídla. Změna by prý přinesla další komplikace.
[chooze:article;value:607197]
"Obecně lze říci, že TOP 09 se nevyhýbá diskuzi nad změnou daně z nemovitosti, která by lépe odrážela její tržní hodnotu. Uvedená změna ale nesmí být izolována, ale musí být učiněna v rámci změny celé daňové soustavy," řekl poslanec Miloš Nový (TOP 09).
"Máme omezit výdaje na dekarbonizaci, tam já bych upřel naši prioritu, nemusím zvyšovat daně, nemusím zvyšovat dluh," sdělil Zbyněk Stanjura (ODS).
O vyšším zdanění nemovitostí nedávno mluvil také ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Hnutí STAN se ale od jeho slov distancovalo. Proti je i opozice.
"Ten koncept daně z nemovitosti u nás je vymyšlen tak, že vlastně o tom rozhodují zastupitelstva těch měst, ten koeficient si můžou upravit podle sebe, nemá smysl, aby do toho stát dále vstupoval," vzkázal místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).
[chooze:article;value:606508]
Přitom to, že by se danění nemovitostí mělo změnit, navrhují i odborníci. Česko má podle analýzy PAQ Research dlouhodobě jedny z nejnižších příjmů ze zdanění nemovitostí.
V roce 2024 prý šlo pouze o 0,7 procenta daňových příjmů. Průměr zemí Evropské unie se pohybuje kolem 2,5 procenta.
"Navrhujeme jednak zavést slevu na poplatníka, která by ochránila chudší vlastníky, a zároveň převést daňové zatížení na hodnotu pozemku. V našem návrhu počítáme s nárůstem příjmu veřejných rozpočtů o 16 miliard korun," uvedl ekonom PAQ Research Jakub Komárek.
Politici se ale shodují, že před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny jsou jakékoliv daňové změny nereálné.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.