Je to už víc než týden, co Donald Trump vyhlásil obchodní válku prakticky celému světu, včetně odlehlému ostrovu obydlenému jen tučňáky. Nakonec ale šéf Bílého domu svůj krok přehodnotil a cla pozastavil. S jedinou výjimkou. Číně je naopak zvýšil. Peking reagoval a strhla se lavina vzájemného navyšování obchodních přirážek.
"Po dlouhou dobu naši zemi využívali. Oškubali ji víc než kdokoli jiný," prohlásil Trump. "Celní sazbu na dovážené zboží ze Spojených států zvyšujeme na 125 %. Jelikož při současné úrovni cel už americké zboží na čínském trhu nemá šanci, Čína bude další případné zvyšování cel ze strany USA ignorovat," uvedl moderátor zpráv CCTV Čang Čong-lu.
[chooze:article;value:607101]
Čínský export do USA loni činil necelých 15 % celkového vývozu. Čína je podle některých analytiků schopna přečkat i úplné zastavení obchodní výměny s USA. Alespoň dočasně. Spoléhá přitom na to, že na Američany a americké firmy dopadnou důsledky obchodní války víc.
"Pokud jsou Spojené státy odhodlány vést celní a obchodní válku, Čína bude bojovat až do konce," vzkázal mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lin Ťien.
"Nemám z obchodní války mezi Čínou a USA žádné obavy. Ať se stane cokoli, vláda zasáhne," řekla obyvatelka Pekingu. "Určitě to bude mít dopad na mezinárodní obchod jako celek. Na nás to nějaký dopad mít bude také, ale ne velký. A aspoň to donutí vládu zavádět reformy. Dává nám to příležitost stát se silnější a jednotnější," myslí si muž z Pekingu.
[chooze:article;value:606985]
Pro Čínu je teď lákavým partnerem hlavně Evropa. Prezident Si Ťin-pching vyzval Unii, aby se připojila k Pekingu a postavila se proti "šikaně" Spojených států. A jelikož je partnerství Evropy s USA čím dál nespolehlivější, může být zájem o spolupráci oboustranný. V Pekingu byl v pátek na návštěvě španělský premiér Pedro Sánchez.
"Měl jsem příležitost osobně říci panu prezidentovi, že Španělsko je pro vyváženější vztahy mezi Evropskou unií a Čínou, pro hledání řešení našich rozdílů a pro větší spolupráci," prohlásil.
Ta ale pro Evropu není bez rizik. Čína, jejíž ekonomický model je postavený na exportu, bude podle analytiků chtít využít evropský trh jako odbytiště pro své státem dotované výrobky, které kvůli clům neprodá v USA. Tím může ohrozit konkurenceschopnost evropského průmyslu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.