Odvážné obvinění vznesl ve čtvrtek Kreml. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že Evropská unie ztrácí dvou demokratičnost. "Evropané by měli přehodnotit své akce. Vzdalují se standardům demokracie, o kterých neustále poučují ostatní národy včetně nás," prohlásil podle agentury TASS Peskov.
Kritiku Ruska vyvolaly zprávy o tom, že se Brusel chystá zavést sankce vůči srbskému vicepremiérovi Aleksandru Vulinovi. Kromě toho připravuje také výzvu směřovanou na srbského prezidenta Aleksandra Vučiće, aby Vulina odvolal z funkce.
[chooze:article;value:606574]
Vulin si nelibost Evropské unie vysloužil svým proslovem v Evropském parlamentu. V něm razantně odmítl zapojení Srbska, které je kandidátskou zemí EU, do protiruských sankcí. "Srbsko nikdy nebude válčit s Ruskem ve jménu členství v Unii," prohlásil podle portálu Fakti Vulin.
Srbský vicepremiér svou volbu obhajoval historickými vztahy Srbska a Ruska i ekonomickými obavami. "Kdybychom následovali nerozumnou a hysterickou politiku vůči Rusku, Srbsko by ztratilo nejméně 376 miliard korun a nikdo v EU by ani nepomyslel na to, aby nám tuto ztrátu nahradil," tvrdil Vulin.
Srbsko se už od roku 2009 snaží získat členství v Unii. Jejímu přijetí do EU však brání množství politických problémů. Srbsko je otevřeným spojencem Ruska, prodělalo skandály s manipulací voleb i omezováním svobody médií. Největší překážkou je však stále nedořešená otázka Kosova, jehož nezávislost Srbsko na rozdíl od Evropské unie neuznává.
Na sankční seznam přibyli dva agenti Ruska, říká Fiala (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.