Nemoc SLAK je už více než měsíc postrachem farmářů v Maďarsku a Slovensku i na hranicích s těmito dvěma státy. Rychle se šířící nemoc znamená nutnost utratit dobytek a vysoké finanční ztráty.
Maďarská vláda v souvislosti s epidemií přišla s novým tvrzením o jejím původu. "Nemůžeme vyloučit možnost, že se nejedná o uměle vytvořenou epidemii," uvedl ředitel úřadu maďarské vlády Gergely Gulyás, píše portál ATV. Bližší informace o podezření kabinetu ale neuvedl.
[chooze:article;value:606806]
Vláda proto vyšetřuje možné úmyslné vyvolání nemoci, která zatím v Maďarsku zasáhla čtyři velkochovy. Velkým problémem je i zpracování utracených kusů zvířat. "Nemůžeme je spálit, protože to napomáhá rozšiřování infekce," vysvětlil Gulyás.
Množství utracených zvířat je tak vysoké, že kafilerní podniky v Maďarsku nestíhají těla zpracovávat. Část z nich proto Maďaři zakopávají pod zem. Jedno takové hromadné pohřebiště se nachází poblíž obce Hegyeshalom, kde si obyvatelé stěžují na zápach a tělní tekutiny, které pronikají skrz zeminu na povrch.
Maďarská vláda posílila minulý týden opatření proti SLAK poté, co se potvrdila další dvě ohniska poblíž slovenských hranic. Na nich se nakazilo 3 500 zvířat, píše portál Nový čas. Součástí opatření je například důkladná dezinfekce nákladních aut při přejezdu hranic.
Na hranicích v rámci boje proti nemoci vznikají nové dezinfekční stanice:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.