Globální válka je nevyhnutelná a už začala. S takovým prohlášením přišel expert na mezinárodní strategii z univerzity v Chicagu Michael Miklaucic. Ve svém silném prohlášení navíc uvedl, že Západ je na tuto válku tragicky nepřipraven.
Hlavními, ale ne jedinými protivníky Západu jsou v tomto konfliktu Rusko a Čína. "Navzdory neustálému přeskakování Trumpovy vlády z jednoho postoje k druhému, Rusko a Čína jsou naši zapřisáhlí nepřátelé," prohlásil ve svém textu pro portál Seattle Times Miklaucic.
Válka, kterou v tuto chvíli nepřátelé Západu vedou, ale není jen vojenská. Konflikt na Ukrajině je pouze jednou částí globální války. Hlavní boje se mají vést o podporu dalších zemí a vznik nového ustanovení světa, které Rusko a Čína s oblibou nazývají multipolárním světem.
[chooze:article;value:606425]
S ekonomickými iniciativami nachází Čína úspěch zejména na globálním jihu. "Čína se pokouší zakořenit v dalších zemích pocity křivdy vůči Západu a samu sebe vykreslit jako vhodnou alternativu. O jejím úspěchu svědčí i rostoucí popularita BRICS," poznamenal Miklaucic.
Čína si obzvlášť v Africe získává vliv především masivními investicemi do tamní infrastruktury i tvorbou pracovních míst. Nový americký prezident Donald Trump jí navíc práci usnadnil. Tím, že jeho vláda zrušila Agenturu USA pro mezinárodní rozvoj (USAID), z oblasti stáhla americkou podporu. Tu může nahradit Čína a dál si tím získat Afričany, píše portál The Citizen.
Zároveň hrozí Západu riziko ze strany kybernetických útoků. Evropa i Spojené státy v posledních letech čelí čím dal častějším a agresivnějším útokům ruských hackerů. Typické jsou útoky, které mají za cíl vyřadit stránky státních organizací či nemocnic.
Kybernetické útoky jsou navíc často kombinované s dlouhodobými dezinformačními kampaněmi. "Rusko a Čína tak získávají cenné informace o tom, co jsou lidé ochotní hájit a jak se jim dostat pod kůži," vysvětloval Miklaucic.
[chooze:article;value:606632]
Na tuto válku jsou obě země ochotné vynaložit velké částky. "Rusko i Čína vynakládají ze svých rozpočtů miliardy na tyto útoky i kampaně. Naproti tomu Západ investuje mnohem méně a pouze do technických částí jako kyberbezpečnost," varoval Miklaucic.
Změnu ve válce pozoruje i další odborník na bezpečnost. "Nacházíme se v éře, kdy konflikty definuje takzvaná kognitivní válka. Je to zákeřná forma vojenských operací zaměřená ne na konkrétní cíle, ale na myšlení a činnost lidí. Slouží k destabilizaci pilířů demokratické společnosti," uvedl pro portál Defense One kryptolog amerického námořnictva Jake Bebber.
Kognitivní válka má potenciál ovlivnit vojenské konflikty ještě dříve, než k nim skutečně dojde. "Studie prokazují spojitost mezi vyšším používáním sociálních sítí a zvýšenou polarizací a úzkostí ve společnosti, zejména mezi mladými lidmi, kteří jsou kvůli tomu méně ochotní podporovat tradiční obrannou politiku. Spoustu těchto sítí přitom vlastní zahraniční nepřátelé," varuje Bebber.
[chooze:article;value:606620]
Hrozbu kognitivní války si má Západ uvědomovat, podle Miklaucice však nedělá dost. "Bohužel Spojené státy ztratily od studené války schopnost se tomuto typu války aktivně bránit. Masivní škrty ve vládních organizacích situaci jen zhoršují. Navíc dáváme nepřátelům prostor tím, že rozdělujeme spojenectví mezi USA a Evropou," upozornil Miklaucic.
Přesně kvůli tomu vyzývá k většímu úsilí nejen v obraně vůči kyberútokům a dezinformacím, ale i k protiútokům. "Pokud Západ prohraje zápas o kognitivní dominanci, ani technologie, ani vojenská síla nebudou stačit na to, aby své autoritářské nepřátele, tedy Čínu a Rusko, porazil," zakončil Miklaucic.
Evropská unie udělila TikToku pokutu. Aplikace odesílala data o uživatelích do Číny:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.