Norbert se živí rukama. Podobně jako jeho kamarádi pracoval na stavbách v nedalekém Německu. Vždycky ho ale lákalo řemeslo hasiče, a tak se jím stal alespoň jako dobrovolník. "Já to mám od mládí. Já jsem s tím kdysi začal na Slovensku a tady pokračuji dál," uvedl.
"Spolehlivý člověk. Zavolám, přijde," sdělil velitel Sboru dobrovolných hasičů Plzeň-Doudlevce Jan Volf. Přišly ale zdravotní komplikace, kdy Norbertovi hrozila operace páteře kvůli ploténkám. Zaměstnavatel s ním rozvázal pracovní smlouvu a pan Beňo skončil na Úřadu práce. "Tam jsem byl čtyři měsíce a pak jsem odešel na živnosťák," dodal Norbert.
Teď ale pan Beňo čelí úřednímu problému. Čtyři měsíce pobíral dávku v nezaměstnanosti. Celkem dostal přes 30 tisíc korun. To se ale neslučuje s jeho výkonem u dobrovolných hasičů a stát teď po něm chce peníze vrátit. Do koruny. Jako dobrovolný hasič si prý přitom v tom samém roce vydělal něco málo přes dva tisíce korun za jednorázovou akci.
[chooze:article;value:604336]
"Byl jsem upozorněn na to, že mám přihlásit všechny věci, co mám, i nějakou dohodu, a vůbec mě nenapadlo, že u dobrovolných hasičů, co mám ve svém volném čase, i když to pomalu není placená věc, že to bude vadit," popsal. Podle Norberta i jeho kolegů je to celkem paradox. Pomáhá téměř nezištně jako dobrovolný hasič, ale úřady to počítají jako další výdělečnou činnost. Vnímají to zcela jinak.
Zatajení informací a vyřazení z evidence
"Stane se to ve chvíli, kdy příslušný žadatel o zaměstnání vlastně neposkytl Úřadu práce veškeré relevantní informace zejména v případě, kdy například má ještě nějaký pracovně právní vztah, často jde o dohodu o provedení práce. Ta dohoda je ten faktor, který znemožňuje, aby člověk vstoupil do evidence uchazečů o zaměstnání," uvedla vrchní ředitelka sekce zaměstnanosti MPSV Kateřina Štěpánková.
A to je, zdá se, i Norbertův případ. "Pokud toto při žádosti o vstup na Úřad práce jako uchazeč zatají, nepřizná a Úřad práce na to následně přijde, tak nemůže konat jinak, než že člověka sankčně vyřadí, a samozřejmě neoprávněně vyplacenou podporu v nezaměstnanosti musí pak ten člověk vracet," dodala Štěpánková.
[chooze:article;value:604360]
K Norbertově smůle se totiž smlouvy a registry úřadů nově propojily. "Je to novinka, která souvisí s tím, že od loňského roku musí zaměstnavatelé evidovat dohody o provedení práce na České správě sociálního zabezpečení a vlastně v tu chvíli má Úřad práce k dispozici nahlédnutí do registru těchto dohod a je schopen u příslušného člověka toto zjistit. Dřív to nebylo, hodně se na to hřešilo," doplnila Štěpánková.
Norbert si dohodu s městem neuvědomoval o to víc možná proto, že donedávna dobrovolní hasiči v Plzni finanční ohodnocení nepobírali. Úřady se ale rozhodly dobrovolníky motivovat a odměnit. "Zhruba dva roky přispíváme hasičům, kteří nám pomáhají při městských akcích, tak na základě dohody o provedení práce vyplácíme těm klukům příspěvek," pronesl starosta plzeňského obvodu Litice Michal Hausner (za ANO).
Varování pro ostatní
Pan Beňo teď pracuje jako živnostník na volné noze. Je si vědom, že peníze bude muset vrátit, i když je to pro něj slušná čára přes rozpočet. Úřad práce nabízí v podobných případech splátkový kalendář. Výše splátky se bude odvíjet od jeho možností.
[chooze:article;value:603316]
Dobrovolný hasič se na redakci pořadu Na vaší straně neobrátil s prosbou o pomoc, ale protože chtěl varovat ostatní. Vděčné je za jeho přístup i ministerstvo práce a sociálních věcí. "Teď se ta situace mění a my chceme varovat ty lidi. My nechceme, aby se dostávali do těchto situací. Očekáváme, že na to uděláme nějakou informační minikampaň, aby kdokoliv, kdo přijde další a bude registrovaný na Úřadu práce a bude pobírat dávku v nezaměstnanosti, aby se do té situace nedostával," sdělila mluvčí MPSV Kateřina Procházková.
"S dohodou o provedení práce není možná ani evidence uchazeče o zaměstnání a tím pádem samozřejmě ani podpora v nezaměstnanosti. S dohodou o pracovní činnosti ta evidence možná je, samozřejmě potom už nenáleží podpora v nezaměstnanosti," vysvětlila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Pavlíková.
A jednoduchá rada nad zlato: Mějte pořádek ve svých papírech. "Všichni, kteří přijdou na Úřad práce osobně, anebo ti, kteří to evidují už teď elektronicky přes klientský portál Jenda, aby si měli udělat pořádek ve svých smlouvách. Opravdu si zrevidovat, co ještě je platné a co ne," poradila Pavlíková.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.