Kauza Motol bez jmen Jansta či Budinský, nebo Dozimetr bez zmínky o podnikateli Michalu Redlovi, který údajně tahal za nitky. Tak by v případě, že by Vondráčkův návrh prošel, mohl vypadat způsob, jakým o obdobných událostech informují média.
V současné době nesmí zveřejnit osobní údaje stíhaných osob orgány činné v trestním řízením. Jedním z nich je například policie.
[chooze:article;value:602853]
"Motivem je chránit více soukromí osob, které jsou prošetřovány. My se tady pohybujeme na hranici mezi právem na soukromí, presumpcí nevinny a svobodou tisku a svobodou slova. Pozměňovací návrh by měl zpřesnit ty hranice a trošičku více ctít presumpci neviny," prohlásil Vondráček.
Novináři by se zveřejněním jmen museli čekat do soudního řízení, nebo se spolehnout na výjimku z pravidla v případě, že jde o veřejný zájem. "Znamenalo by to zásadní omezení možnosti informovat," varovala předsedkyně Syndikátu novinářů Ivana Šuláková.
"Kdyby se informovalo pouze v obecné rovině. Myslím, že by to byly tzv. vykuchané kauzy, čtenářsky a divácky strašně nezajímavé," upozornil šéfredaktor webu HlídacíPes.org Robert Břešťan.
[chooze:article;value:596117]
"Bude na novinářích, jestli se někdo odváží tu věc porušit a případně za to nést zodpovědnost," míní komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo.
Návrh už podpořili poslanci ústavně-právního výboru. A také ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). "Návrh považuji za nešťastný, protože příliš omezí pluralitu veřejné diskuze," sdělil ústavní právník Ondřej Preuss.
"Jakékoliv omezení možnosti informovat o trestních řízení může odradit média nebo kohokoliv jiného od toho, aby informoval o kauzách," myslí si vedoucí právník Transparency International Jan Dupák.
[chooze:article;value:596854]
"Můžu se bát toho, že na mě přijde nějaké oznámení, že budu podroben nějakému vyšetřování, takže si to třeba rozmyslím, jestli tu informaci do té zprávy dát," doplnil Preuss.
"Pokud dobře nevyhodnotí, že danou osobu je možné zveřejnit, tak by jim hrozily žaloby," řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. "Nedokáže zabránit následným žalobám, které by byly pro mnohé redakce likvidační," dodala Šuláková.
"Docházelo k porušování presumpce neviny i k lynči těch, kteří se v některých případech prokázali skutečně jako nevinní," uvedl šéfredaktor Echo 24 Dalibor Balšínek.
Neoprávněnému stíhání v minulosti čelila například exministryně obrany Vlasta Parkanová. Jako odškodné získala 1 600 000 korun.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.