Situace v evropských vodách je vážná. Naznačuje blížící se válku s Ruskem

Evropský internet, který proudí skrze kabely v hlubinách mořských vod, je v ohrožení. Pravidelně ho údajně podřezávají podezřelé ruské tankery. Ačkoliv se nejedná o válečný akt, podle webu Politico by válce mohl snadno předcházet.

Ve Finském zálivu k těmto sabotážím došlo už dvakrát během uplynulých 18 měsíců. Od roku 2022 bylo těchto incidentů v Baltském moři nejméně šest a od roku 2023 bylo odpojeno 11 kabelů.

"Je to čím dál častější. Více jsme si uvědomili riziko a v současné době se snažíme přijít na způsoby, jak správně reagovat," popsal zástupce velitele finské pobřežní stráže Ilja Iljin.

[chooze:article;value:589918]

Dosud sabotáže nezpůsobily žádné velké dopady, hrozby jsou ale vysoké. "V Baltském moři máme stále více incidentů, které by mohly mít dopad na trhy, spotřebitele a také na naše podniky," varoval litevský ministr energetiky Žygimantas Vaičiūnas. "Jinými slovy, evropské vody se staly novou frontou v sílící studené válce s Ruskem," píše Politico. 

Některé kabely přepravují vysokonapěťový stejnosměrný proud, jiné jsou telekomunikační a další propojují datová centra. Více chráněné jsou pak ty, které slouží vojenské komunikaci a výzkumu, uvádí web Deutsche Welle.

Situace by tak mohla rychle eskalovat, pokud by se podařilo některý z těchto kanálů závažně poškodit. Například Evropské unii dodává Norsko podvodním potrubím až třetinu plynu. Podobné ztráty by mohly zapříčinit nedostatek energie a nekontrolovatelné ceny.

[chooze:article;value:585869]

Ceny za opravu jsou navíc velmi vysoké a lodí, které ji mohou zajistit, je na světě asi jen 80. Alternativou mohou být satelity. Těmi se v současnosti přenáší pouze zlomek mezinárodní komunikace. Oproti podmořským kabelům jsou ale cenově nevýhodné.

Úřadům se zatím nepodařilo prokázat, že za incidenty stojí přímo Moskva. "Takové sabotážní aktivity by za současných okolností mohly být pro Rusko užitečné. To je jediný výklad," myslí si Vaičiūnas.

Severoatlantická aliance v lednu podle The Guardian oznámila, že nově nasadí námořní hlídková letadla a flotilu námořních dronů, aby místo mohla lépe monitorovat.

Bez Jaderného deštníku USA nejsme schopni konkurovat Ruské federaci, říká Bříza (4/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.