Stačilo na pár minut nadefinovat a propůjčit reportérův hlas, jeho tvář a také říci, z jakého prostředí má vycházet. Umělá inteligence to zvládla na jedničku. Kdyby se takové video dostalo na sociální sítě bez vědomí reportéra, mohlo by se v budoucnu jednat o trestný čin.
"Nejvyšší státní zastupitelství bylo to, které iniciovalo zcela nový trestný čin zavést a přidat do trestního zákoníku. Paragraf nese v názvu zneužití identity k výrobě pornografie a jejího šíření. Předpokládá se využití umělé inteligence a zneužití něčí tváře a přidání k cizímu tělu. To byla medializovaná aféra Taylor Swift a zneužití její identity, která byla motivací, abychom se zamysleli, zda tento fenomén nebude potřeba postihovat," vysvětluje mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
Zákon, který prošel prvním čtením, cílí i na případy, kdy se někdo chce prostřednictvím umělé inteligence a podvodu na dalších obohatit.
"V průběhu se objevil pozměňovací návrh některých vládních poslanců, který kromě zneužití v sexuální oblasti navrhuje doplnit také stávající trestný čin poškození cizích práv tak, aby bylo možné postihnout zneužití identity," dodává Malý.
[chooze:article;value:598050]
Modelově se dá uvažovat o případu, kdy něčí tvář vystupuje v tzv. fake videu a prezentuje to, co ten člověk nikdy nevyslovil. Může propagovat myšlenky, se kterými ve skutečnosti nemá nic společného. Může nabízet služby či pomluvu.
"V posledních dnech se obracejí desítky poškozených, kteří naletěli na deep fake videa nebo deep fake telefonáty. Někdo zpracuje telefon, video a pak toho poškozeného se chytne nějaká fyzická osoba, která s ním manipuluje. My víme, že šmejdi a podvodníci tu jsou a budou. S nástupem umělé inteligence se ten trend začal zvyšovat," říká advokát Ondřej Zelenka.
"Struktura pachatelů je různá a mezinárodně zapojená. Nedá se říci, že to je doménou Čechů či cizinců. Často se setkáváme s tím, že to jsou Češi operující z ciziny. Existují případy, kdy taková videa mají původ v jihovýchodní Asii. Už teď jsou podvody natolik sofistikované, že je mnohdy problém odlišit to video od skutečného proslovu," varuje mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Lidstvo vstoupilo do nové éry, ve které více než kdy jindy platí heslo "Důvěřuj, ale prověřuj". A to se netýká jen nabídek finančních aktivit, ale třeba i politiky.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.