Česká politika není pro ženy. Neustálá kritika a lidé pořád řeší počet dětí, říká Šípová

Nerovnost žen v politice není nic nového. Jak Šípová připomněla, mluvila o ní už československá senátorka Františka Plamínková. Některé poslankyně se kvůli vytíženosti i jiným důvodům rozhodly znovu nekandidovat.

"Mě například nesmírně mrzí, že odcházejí poslankyně ze Sněmovny, nebo respektive avizovaly, že nebudou obhajovat mandát, protože ty konkrétní poslankyně, je to Klára Kocmanová (Piráti, pozn. red.), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09, pozn. red.), je to Martina Ochodnická (TOP 09, pozn. red.), je to Marie Jílková (KDU-ČSL, pozn. red.), tak to jsou zrovna poslankyně, se kterými jsem já osobně konzultovala nebo respektive spolupracovala na těch důležitých otázkách, které mají zásadní dopad na životy žen," uvedla.

Zmínila například redefinici znásilnění, Istanbulskou úmluvu, dětského ombudsmana a další. Česká politika podle Šípové není nastavená tak, aby v ní mohly působit ženy nebo matky. "Ony jsou tam jenom jedno funkční období a pak odejdou. To je neskutečná škoda pro naši zemi, protože my přijdeme o zkušenosti a ženský pohled," řekla.

[chooze:article;value:602110]

​Šípová poznamenala, že političky jsou vystavovány hodnocení a kritice mnohem více než muži. Také se o nich často dostávají na veřejnost mnohem intimnější informace. "To, kolik má který politik dětí a jestli zvládá skloubit svoji práci s rodinou, jestli má všechno na háku, jako by měly mít ženy, o tom se nedozvídáme. Ale víme strašně moc detailů ze života žen, které ho ani sdílet nechtějí. A to samozřejmě ty ženy z politiky vytlačuje," popsala.

Šípová poukázala například na to, že ženy jsou často hodnoceny podle toho, kolik mají dětí. A vlastně žádný počet není ten správný. "Když nemáte dítě, je to problém. Když máte jedno dítě, je to také problém. Když máte víc dětí, je to zase problém. Vlastně žena politička se může jen velmi málokdy zalíbit. Že by někdo řekl, že tohle je ten správný počet dětí, to se bohužel neděje a je otázka, jestli by se to dít mělo. Být pořád posuzovanou je pro ženy z tohohle hlediska nesmírně vysilující. A nedivím se, že si pak některé řeknou, že to nemají zapotřebí," shrnula.

[chooze:article;value:598512]

​Podle Šípové je potřeba změna jednacího řádu Sněmovny, aby byl co nejvíce předvídatelný. "To, že teď ve Sněmovně není, je otázkou, komu to svědčí, že to není. Jestli to svědčí těm politikům, kteří jsou v té Sněmovně už desítky a desítky let a mají tato pravidla hry prostě nějakým způsobem naučena a nová už zavádět nechtějí. Já si myslím, že je čas na to, aby měl jednací řád už nová pravidla," prohlásila.

Nová pravidla ale nepomohou jen ženám, ale vůbec fungování Sněmovny, míní Šípová. Některé podle ní důležité zákony, jako například ten, který řeší fyzické trestání dětí, se nestihly vůbec projednat kvůli dlouhým proslovům poslanců. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.