Po desítky let Berlín uchovává hluboko pod zemí ve Federálním rezervním systému na Manhattanu 1 200 tun zlatých rezerv, které svou velikostí patří k druhým největším zlatým rezervám na světě. Nyní vysocí členové konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), která má vést příští německou vládu, diskutují o možnosti přesunu zlata z New Yorku kvůli obavám, že Washington již nemusí být spolehlivým partnerem, píše britský deník The Telegraph.
"Tato otázka samozřejmě znovu vyvstala," řekl Marco Wanderwitz, bývalý ministr německé vlády, který se letos vzdal mandátu v Bundestagu za CDU. Marcus Ferber, poslanec Evropského parlamentu za CDU, rovněž uvedl, že podporuje, aby bylo německým úředníkům umožněno osobně zkontrolovat zlaté pruty s tím, že požaduje pravidelné fyzické kontroly německých zlatých rezerv. Michael Yeager, člen Evropské asociace daňových poplatníků dokonce navrhl, že by bylo lepší "co nejrychleji převést všechny německé zlaté rezervy do Frankfurtu nebo alespoň do Evropy".
[chooze:article;value:605851]
Své zlaté rezervy si Německo začalo vytvářet díky prudkému nárůstu exportu po konci druhé světové války, což vedlo k velkým obchodním přebytkům, které byly v rámci brettonwoodského systému přeměněny na zlato. Současná hodnota německých rezerv uložených v útrobách americké centrální banky se podle agentury RBC-Ukraine odhaduje na 113 miliard eur (96 miliard dolarů), což představuje asi 37 % celkových zlatých zásob země.
Před uvalením cel ze strany Trumpovy administrativy bylo uložení německého zlata v americkém trezoru považováno za rozumné opatření, neboť zajišťovalo přístup k dolarové likviditě v případě vážného hospodářského poklesu. Dnes je více než polovina rezerv Bundesbanky uložena v jejích prostorách ve Frankfurtu. Mimo USA je zbývajících 13 % drženo v Bank of England.
Evropa se hodlá Trumpovi mstít. Zklamal jste nás, vzkázala šéfka EU (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.