Přespání v českých městech se může prodražit. Turistické poplatky mají růst

Výši poplatku si určují sama města, v současné době však může být maximálně 50 korun. Už brzy by to ale mohl být dvojnásobek. TOP 09 a STAN totiž přišly s pozměňovacím návrhem novely zákona o cestovním ruchu.

"Je potřeba zdůraznit, že je to možnost. Není to plošné," upozornil Michal Zuna (TOP 09). "Bude to o těch samosprávách. Ty budou muset po debatách se svými občany věc rozhodnout," potvrdil Jan Lacina (STAN).

[chooze:article;value:594386]

Návrh má podporu u ODS a zřejmě i u některých poslanců opozice. "Určitě najdeme města nebo městské části, kde je zájem o takové ubytování nadměrné. Kde to může být spojené s vyššími náklady pro tu obec," myslí si Jan Skopeček (ODS). 

"Já bych obecně dával větší důvěru v komunální politiky, obce a města, aby si to na tom svém území mohli regulovat sami," míní Patrik Nacher (ANO).

[chooze:article;value:551909]

Například podle vedení Prahy 1 ale takové navýšení nebude dostatečné. Podle starostky Terezy Radoměřské (TOP 09) je návrh málo ambiciózní. "Na Praze 1 bychom si představovali tu hranici na 200 Kč," vysvětlila. Podle Laciny je ale vždy potřeba hledat kompromis, který je vhodný pro všechny.

Z krajských měst mají vedle Prahy poplatek 50 korun další dvě města. Jsou jimi Karlovy Vary a České Budějovice. Pět si jich potom účtuje 40 a více korun.

Padesátikorunu cestovatelé zaplatí i v řadě dalších měst, které jsou spojovány s turismem. Třeba v Českém Krumlově.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.