Psychoterapeut, který radil lidem s anorexií nebo depresemi – ve skutečnosti ale řezník bez odborného vzdělání. Nebo bývalý provozní hotelu, který za tisíc korun dokáže léčit pomocí kvantové energetické transformace mysli založené na autohypnotickém stavu. Rádoby psychoterapeutů je v České republice mnoho.
"Není možné, aby ceduli 'psychoterapeut' mohl mít na dveřích kdokoliv, kdo třeba jen prošel nějakým výcvikem," nesouhlasí se současným stavem poslankyně a místopředsedkyně strany ODS Eva Decroix.
"Můžou mít kurz pět nebo deset hodin a dají si to na vizitku. Jsme přesvědčeni, že to zpřísnění tomu pomůže," myslí si poslanec za hnutí ANO a člen výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Kamal Farhan.
Nově bude muset psychoterapeut doložit svou odbornost vysokoškolským titulem, absolvováním specifických vzdělávacích programů či akreditovanou praxí.
Pravidla jsou ale podle Asociace pro psychoterapii přísná a podle jejího průzkumu by do nové živnosti prošlo jen 40 procent psychoterapeutů.
"Pokud by to prošlo v současném znění, tak se obáváme, že by dostupnost psychoterapie byla významným způsobem omezena," upozornila tisková mluvčí České asociace pro psychoterapii Andrea Brožová.
[chooze:article;value:606147]
Na volnou živnost bude ale stále možné provozovat koučink nebo různé druhy terapií. Otázkou tedy je, zda se nekvalifikovaní psychoterapeuti jen nepřesunou.
Podle Evy Decroix bude zřejmé, že psychoterapeut má jasně dané předpoklady. "Kdokoliv další, jako kouč, mentor, ezo cokoliv, tak to už je potom na vaši vlastní zodpovědnost," sdělila.
"Ti nepoctivci se vždy někam přesunou," uvedl Farhan. Odborníka od podvodníka lze poznat podle toho, že je členem příslušných profesních komor.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.