Stačily tři měsíce. Trump dostal USA na pokraj ekonomické katastrofy, říká expert

Trump přebíral vládu v USA od Joea Bidena v lednu a tamní ekonomika byla podle Klvani ve výborném stavu. "Trump sice tvrdí, že to byla spálená, zpustošená země a že teprve teď s jeho nástupem nastává jakýsi zlatý věk Ameriky, ale to je čistá ideologie, která se vůbec nezakládá na pravdě," řekl.

Jak Klvaňa dodal, inflace v USA byla více méně pod kontrolou a ekonomika měla nastartováno k dobrému růstu. "Biden vyvedl zemi z covidové katastrofy, kterou mimo jiné také spoluzpůsobil Donald Trump. A všichni se na ten vývoj americké ekonomiky a potažmo i na vývoj celé světové ekonomiky dívali velmi optimisticky," dodal.

Ale to se rychle změnilo. "Neuběhly ani tři měsíce a ekonomika je v podstatě na kraji recese. A dokonce někteří ekonomové hovoří o možné stagflaci, což je kombinace inflace a slabého ekonomického růstu, který Spojené státy zažívaly někdy v 70. letech. Ale v 70. letech to bylo způsobeno vnějšími faktory, například tou ropnou krizí. Dneska je to čistě způsobeno totální nekompetentností ekonomické politiky Donalda Trumpa," míní Klvaňa.

Poznamenal také, že lidé, kteří dlouhodobě kritizovali Donalda Trumpa a říkali, že jeho nástup je politickou katastrofou, jsou překvapení, jak rychle se tyto problémy objevily.

[chooze:article;value:606061]

​Zastánci Donalda Trumpa ale říkají, že je geniálním stratégem a myslí na deset tahů dopředu. O tom ovšem Klvaňa pochybuje a podobné argumenty označuje za spekulace. "Nemají k tomu žádné argumenty. Donald Trump není žádný geniální šachista. Je prostě impulzivní člověk. Na druhé straně je pochopitelně důležité zdůraznit, že on o tom zavedení cel hovoří už od 80. let," připomněl.

Řekl také, že Trump nemá žádnou ideologii ani ucelený soubor myšlenek nebo plán, podle kterého by chtěl postupovat. "Ale má určité impulzy a k těm impulzům právě patří ta snaha zavést cla, protože on už od těch 80. let má dojem, že Amerika na svět doplácí," dodal.

Tyto impulzy se projevily naplno až v tomto Trumpově období. V prvním měl totiž mezi svými poradci odborníky na ekonomiku a zahraniční politiku, kteří mu ty nejdivočejší nápady vymluvili. Ale ti už v jeho týmu nyní nejsou. "On tam má kolem sebe takovou tu partu kývalů, lidi, kteří mu vlastně jsou schopni odsouhlasit téměř všechno. A to je na pováženou," popsal Klvaňa. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.