Korupce v Evropském parlamentu: Prokurátor obvinil osm lidí

Úřad prokurátora v Bruselu v pátek informoval, že se rozhodl obvinit osm lidí z korupce, praní špinavých peněz a účasti na organizovaném zločinu. Podle webu Politico jde o kauzu údajného podplácení evropských činitelů čínskou technologickou firmou Huawei.

Tři z obviněných skončili podle úřadu v domácím vězení, dva jsou vyšetřováni na svobodě a tři jsou stále drženi ve vazbě.

Kauza vyšla na světlo světa poprvé 13. března, kdy v Belgii, ale také v Portugalsku, proběhlo přes 20 domovních prohlídek. Podle webu Euronews policie prohledala například kanceláře asistentů italského europoslance Marca Falconeho a také asistenta bulharského europoslance Nikoly Minčeva. Původně se v souvislosti s kauzou mluvilo o pěti obviněných. V průběhu března k nim přibyli další tři.  

[chooze:article;value:605266]

Podle belgického deníku Le Soir a dalších tamních médií měli lobbisté napojení na Huawei podplácet evropské představitele s cílem sladit evropskou legislativu s obchodní politikou firmy a zajistit jí zakázky. Trvat to mělo přibližně od roku 2021.

Evropský parlament proto po odhalení skandálu preventivně zakázal všem lobbistům napojeným na Huawei vstup do svých prostor. Firma ale účast na korupci odmítá.

[chooze:article;value:605967]

"Společnost Huawei bere tato obvinění vážně a bude ve spojení s vyšetřovateli, aby situaci porozuměla. Huawei uplatňuje politiku nulové tolerance vůči korupci nebo jinému protiprávnímu jednání," stojí v jejím oficiálním prohlášení.

Nejde o první evropský korupční skandál. V roce 2022 se objevily informace o tom, že zaměstnanci Evropského parlamentu přijímaly peníze od prokatarských lobbistů. Mezi obviněnými v kauze byla i místopředsedkyně parlamentu Eva Kailiová.

Několik obviněných a desítky zadržených. EU řeší korupční kauzu v Parlamentu (12/2022):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.