K některým nehodám už policie nevyjede. Nepomůže ani prosba

Vystavení potvrzení o oznámení události, a to vše po telefonu a bez výjezdu. To nově čeká české řidiče. "Pakliže budou splněny určité podmínky, jako je například škoda menší než 100 tisíc, že ta nehoda byla zaviněná zvěří a že nedošlo ke zranění nebo usmrcení osob, v takovém případě hlídka policie na místo nevyjíždí," říká Jan Straka z dopravní policie.

Srážka se také musí stát mimo dálnici nebo silnici pro motorová vozidla a samotné zvíře nesmí překážet silničnímu provozu. "V případě, že účastník dopravní nehody naloží sraženou zvěř do automobilu, tak se dopouští přečinu nebo trestného činu pytláctví," upozorňuje však řidiče předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota.

Sraženou zvěř je ale nutné policii nahlásit, a to i když je zvíře jen zraněné a odběhne. Strážci zákona pak informaci předají myslivcům. Jak to udělat, zjistí lidé na webových stránkách policie. V případě potřeby je na návod nasměruje operační důstojník po telefonu.

[chooze:article;value:605944]

"Pokud máte povinné ručení, tak vám to srážku se zvěří nekryje, jestliže máte havarijní, tak ano. Ale vy to musíte nějak zdokumentovat," připomíná pak dopravní expert ÚAMK Igor Sirota.

A právě pořizování fotek nebo videí a jejich dokládání pojišťovně padne na řidiče. A ani trvání na příjezdu policie nepomůže. "V případě, že bude účastník na účasti policie trvat, je to na vyhodnocení toho operačního důstojníka," vysvětluje Straka.

Policie se ale nadále musí volat u auta firemního, auta na leasing a auta půjčeného, a to i od rodinného příslušníka. Nutné je volat policii i v případě sražení domácích nebo hospodářských zvířat. Limit škody se od července pravděpodobně zvýší na 200 tisíc korun. Podle ÚAMK jde o výši poměrně běžného poškození.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.