Americký prezident Donald Trump tento týden oznámil uvalení takzvaných recipročních cel na Čínu, a to ve výši 34 %. To znervóznilo podnikatele. Obchod mezi Spojenými státy a Čínou má v přepočtu hodnotu necelých 14 bilionů korun a podle ekonomů kvůli navýšení cel část zboží zamíří do Evropy.
"Lze očekávat, že ty objemy obchodu budou skutečně velké. A protože to zboží bude levné, tak to bude jeden z protiinflačních faktorů. To znamená, že to bude tlačit na pokles cen některého zboží v Evropě," upozorňuje ekonom Petr Studnička.
Pozitivní zpráva by to mohla být pro spotřebitele. Dostupnější by mohla být elektronika, oblečení, hračky nebo auta. Otázkou ale je, jestli nezasáhne Evropská unie.
[chooze:article;value:606190]
"Kvůli těmto clům na všechno se bude i Evropská unie snažit uvalit na Čínu buďto cla, nebo kvóty. Unie se asi bude snažit zabránit tomu, aby nám spotřebitelům čínské věci zlevnily," tvrdí ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.
Unie například zavedla kvóty, když americká administrativa uvalila cla na dovoz čínské oceli a hliníku. Největší příliv levného zboží můžeme podle ekonomů očekávat v prvních dnech a týdnech po zavedení.
[chooze:article;value:606064]
"Česká ekonomika patří k těm mála zemím z Evropské unie, kterou paradoxně více ovlivní americká cla na Čínu. A je to právě kvůli té očekávané velké konkurenci pro české výrobce," dodává k celní politice Bartoň. "Ten tlak bude obrovský. Čeští i evropští obchodníci budou muset přehodnotit svou cenovou politiku," souhlasí s ním prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Základní desetiprocentní clo na dovoz ze všech zemí začaly Spojené státy vybírat v pátek. Vyšší tarify vstoupí v platnost 9. dubna.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.