Trump nechápe zahraniční obchod. Měl by si přečíst základní učebnici, navrhl ekonom

Bureš prohlásil, že než budou cla zavedena, je potřeba co nejintenzivněji jednat. Pokud ale budou cla příští týden zavedena, tak musí Evropská unie reagovat a přijít s protiopatřeními. "Ta by byla navržena tak, aby co nejméně poškodila evropského spotřebitele na jedné straně, na druhé straně, aby Spojené státy pocítily ta opatření. Ideální by bylo, aby to politicky nějakým způsobem zabolelo Donalda Trumpa. Současně by ale Evropská unie měla chtít spíše tlumit napětí a odradit Donalda Trumpa od nějaké další eskalace obchodního konfliktu," vyložil.

Zabolet by Trumpa mohla cla na americké potravinářské výrobky či regulace pro americké technologické firmy. Bureš dále řekl, že nastavení cel, jak je Trump představil, je velmi nevýhodné pro velkou část amerického průmyslu, paradoxně to platí i pro americké automobilky. Cla podporuje jen úzká skupina amerických podnikatelů a někteří odboráři, jako třeba ti z automobilového průmyslu nebo ze segmentů zpracování kovů.

[chooze:article;value:605688]

​"Ale to jsou věci, které jsou vlastně pro dnešní americkou ekonomiku velmi málo důležité. Už teď je vidět, že ty hlasy podnikatelů v USA směrem k Donaldu Trumpovi mají relativně malou váhu. Donald Trump na rozdíl od svého předešlého období je ochoten – ukázal to opakovaně – pozorovat, jak negativně na to reaguje americký akciový trh, jak akcie jdou dolů, a říká, což si myslím, že je velká chyba, že se plody této celní války ukážou v pozitivním smyslu v dlouhém období a krátkodobě jednoduše třeba snést určité ztráty. S tímto přístupem bude velmi složité, aby na Donalda Trumpa někdo z toho podnikatelského sektoru efektivně zatlačil," vysvětlil Bureš.

Bureš také řekl, že dopady mohou být nejhorší na chudší obyvatele Spojených států, z nichž se často rekrutují voliči Donalda Trumpa. Na druhou stranu, uzavření amerického trhu může znamenat příliv investic do některých sektorů.

"Celkově si ale myslím, že ta cla, jak jsou navržená, povedou k poklesu investiční aktivity ve Spojených státech minimálně v nejbližších kvartálech, a na americkou ekonomiku to dopadne z mého pohledu také výrazně negativně," shrnul Bureš.

[chooze:article;value:605843]

​Za chystaným uvalením cel stojí podle Bureše Trumpovo hluboké nepochopení. "U Donalda Trumpa je jádrem problému nepochopení principů zahraničního obchodu. Protože on vnímá zahraniční obchod jako soutěž o to, kdo vyhraje v celkových exportech. A to je fundamentálně špatný pohled. Stačí otevřít první kapitoly učebnic makroekonomie nebo zahraničního obchodu pro studenty ekonomie na vysokých školách a dozvíte se tam, že z toho zahraničního obchodu profitují častokrát zejména ti, co dováží, a dováží něco, co nemají. A díky tomu, že to dovezou, tak ta ekonomika může na něčem vyrůst," vysvětlil.

Bureš dodal, že soupeření o světového exportéra číslo 1 je ideologie zahraničního obchodu, která byla přijímána před 100 či 150 lety. "Pokud má Donald Trump něco takového v hlavě, tak bude velmi složité se s ním rozumně na nějaké podobě spolupráce vůbec bavit a dohodnout se," poznamenal.

Na závěr také odhadl dopad cel na Česko. "Ten přímý dopad slabšího obchodu jsme odhadovali někde mezi 0,6 až 0,8 % HDP v následujících dvou letech. Ale to platí jen v případě dopadu slabší zahraniční poptávky. Bohužel je velmi pravděpodobné, že takto výrazný šok bude mít dopad i do obecného podnikatelského sentimentu v Česku a na ochotu českých podniků investovat v takto nejisté době. A to je něco, co nás sekundárně může poškodit daleko více, a proto si myslím, že když ta cla začnou platit, odhaduji kumulativní dopad někde mezi 1 až 1,5 % HDP v následujících dvou letech," vyložil. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.