Seniorka Marta Tomášková z Plzně je věrnou zákaznicí společnosti Zepter International. Vlastní od nich několik výrobků, kromě přístroje, který údajně léčí světlem, nosí na krku další jejich vychytávku. "Má mě to chránit, abych nechytla bakterie lidí kolem. Nosím ho v dopravě, v nákupních střediskách," vysvětluje s tím, že za to dala asi 20 tisíc.
Paní Tomášková má tedy výrobky z předváděcích akcí odzkoušené a věří jim. Proto se vydala na další předváděčku. "Přišla mi esemeska, že mám přijít do hotelu Victoria na předváděčku. Bylo nás tam asi osm," říká. Ani tentokrát neodešla s prázdnou. Necelých 16 tisíc a podložka pod matraci byla doma.
[chooze:article;value:566108]
"Já jsem to zabalila do igelitu, aby se na to neprášilo, já jsem to ani nevytáhla," dodává. Podle ní na akci panovala příjemná atmosféra, to bylo ale naposledy, kdy byl k paní Tomáškové, jistý prodejce Florus milý a ochotný. "Povídá, povídá, a než vám to dojde, tak se upíšete," vypráví dál. Opravdu se upsala. Podložku na matraci jí prodejce dovezl přímo ke dveřím za pár dnů, jenže seniorka prozřela.
Prodejce sliby neplnil
"Když jsem to měla dva tři dny doma, tak si říkám, že je to pro mě blbost. Tak jsem volala panu Florusovi, ještě v záruční době 14 dnů, že to chci vrátit. A on říká: 'To ne, to musíte vrátit jen mně.' Chtěla jsem to odvézt tedy do Prahy a on zase, že ne a zavolejte příští týden a já vám to prodám," sdělila paní Tomášková. Následovaly dny, týdny, měsíce, kdy seniorka, důvěřovala slibům prodejce, ten přišel s novou historkou, pak další a další.
Nutno dodat, že se seniorka měla neprodleně obrátit přímo na společnost Zepter International. Do sídla společnosti se vydala, ale bohužel až několik měsíců od zakoupení produktu. To ale neomlouvá chování prodejce. Oslovila ho proto redakce pořadu Na vaší straně. Pan Florus v polovině telefonátu hovor ukončil.
Redakce oslovila i ředitel hotelu Victoria, kde se akce konala. "Zadavatelé si objednají prostor, komerční místnost, není v našich silách, pokud se tam stane jakákoliv věc, za to my neneseme žádnou odpovědnost. Uděláme vše pro to, aby se tady nic nekalého nedělo," reagoval ředitel Petr Jirka.
[chooze:article;value:605021]
"Prodávající má ze zákona povinnost umožnit odstoupit od smlouvy. Odstoupení od smlouvy je tzv. jednostranný právní úkon a ten spotřebitel na něj má právo. Není povinností prodejce to právo přijmout, prodejce ho musí jen akceptovat. Pokud paní odstoupí od smlouvy, což prokazatelně od smlouvy odstoupila, vzniklo jí právo na vrácení peněz," domnívá se advokát Ondřej Zelenka.
Společnost Zepter zaslala později vyjádření. "Při interním prověření skutečností zřejmě došlo k nesprávnému postupu obchodního zástupce, který postupoval nad rámec svých oprávnění. Chápeme, že se na něj paní Tomášková obrátila, nicméně pokud by postupovala dle platné kupní smlouvy a článku F, odstavec číslo 1, který přesně popisuje, že je třeba se obrátit přímo na prodávajícího, společnost Zepter International, s. r. o., a její zákaznické oddělení, nemuselo k tomuto nedopatření vůbec dojít. Tento správný postup paní Tomášková zvolila až téměř dva měsíce po uplynutí zákonné lhůty pro odstoupení od smlouvy. S přihlédnutím ke snaze paní Tománkové toto řešit v zákonné lhůtě, ač nesprávně, jsme se rozhodli naší zákaznici vyjít vstříc, její odstoupení od smlouvy akceptujeme a vrátíme jí prostředky za uvedené zboží," napsali její zástupci.
[chooze:article;value:604168]
Na co si dát v podobných případech pozor a jaká máte práva
Pozvánka na akci
Pozvánka musí obsahovat informace o tom, jaké zboží bude na akci prodáváno a za kolik. Dále z ní musí být patrné, kdo akci pořádá, tedy jméno a příjmení pořadatele, název, IČO a sídlo firmy. Pokud zboží prodává ještě někdo další než pořadatel, musí být na pozvánce i jeho údaje
Co byste měli vědět
"Podnikatel musí v případě organizované akce splnit řadu předsmluvních informačních povinností. Prodávající musí spotřebitele informovat mimo jiné o právu na odstoupení od smlouvy bez udání důvodů, o soudním řešení spotřebitelských sporů, o právech z vadného plnění, postup při uplatnění reklamace, o celkové ceně zboží, způsobu platby, o hlavních vlastnostech a povaze nabízeného zboží, jeho správném užívání a udržování," upozornil mluvčí České obchodní inspekce František Kotrba.
[chooze:article;value:601221]
Pozor, co podepisujete
Nepodléhejte tlaku. Ideálně si prověřte, jestli podobnou věc neseženete třeba v obchodě levněji. Nepodléhejte pocitu, že jste organizátorovi akce jakkoliv zavázáni, něco mu dlužíte a musíte si něco koupit.
Platba
Rozhodně na místě nic neplaťte. Prodávající nesmí během takové akce nebo během sedmi dnů od uzavření smlouvy požadovat ani přijmout žádné peníze, a to dokonce ani zálohu.
Odstoupení
"Spotřebitel může odstoupit od smlouvy uzavřené distančním způsobem, nebo respektive v tomto případě od smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory, ve lhůtě 14 dnů bez udání důvodů," dodal Kotrba. Pro výlety organizované podnikatelem za účelem propagace a prodeje zboží a pro nevyžádané návštěvy podnikatele platí dokonce lhůta 30 dní.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.