Českým zbrojařům se rekordně daří. Stát je musí podpořit, říká ekonom

Válka na Ukrajině, napětí na Blízkém východě a současná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. To stojí podle zbrojařů za jejich miliardovými zisky v loňském roce.

"Zaznamenali jsme poměrně velký růst, a to hlavně v sektoru obranného průmyslu – jak na úrovni velkokalibrové munice, tak i na úrovni pozemní techniky," říká finanční ředitel zbrojařské skupiny Czechoslovak Group Zdeněk Jurák. "Na Ukrajinu dodáváme přes čtyřicet procent produkce, přes padesát procent pak dodáváme státům Evropské unie a NATO," dodává. 

Za zisky české skupiny stojí i nákup podniků třeba v USA nebo ve Španělsku. Počet zaměstnanců skupiny vzrostl na více než 14 tisíc. Ti pracují v 37 závodech hlavně v Evropské unii a Spojených státech amerických. 

[chooze:article;value:605843]

Posílila i zbrojařská skupina Colt CZ. Tržby jí meziročně vzrostly o více než 50 procent a čistý zisk v roce 2024 dosáhl téměř dvou miliard korun.

"Předběžné výsledky za rok 2024 odpovídají našim očekáváním, zejména pokud jde o organický růst v segmentu palných zbraní a úspěšný přínos akvizice společnosti Sellier & Bellot," tvrdí předseda představenstva firmy Jan Drahota. 

[chooze:article;value:605426]

Zisky zbrojařů vylepšují i český státní rozpočet. Podle ekonomů obranný průmysl generuje až jedno procento hrubého domácího produktu České republiky. "Může to být velmi důležitý pilíř české ekonomiky s vysokou přidanou hodnotou. Zbrojní průmysl může těžit z útlumu automobilového průmyslu," upozorňuje ekonom z Centra ekonomických a tržních analýz Aleš Rod. 

Podle ekonomů je také důležité, aby českým zbrojařům pomohli i politici. "Aby se dostali k těm zakázkám, které jsou často v režimu G to G. To znamená, že vyjednává přímo vláda s vládou," dodává Rod.

Na tiskovou konferenci CSG o hospodaření skupiny se můžete podívat zde:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.